DeepFont, Photoshop Font Tanımlayıcısı

Photoshop kullanıcılarının program dışı gördükleri ve beğendikleri fontları tanımlayabilecek bir yapay zeka geliştirmek üzere olduğunu açıkladı.

Bir çok yenilikçi programın yapıcısı olan Adobe bu sefer photoshop kullanıcılarını sevindirecek bir yenilik peşinde. Adobe mühendisleri , Shazam programının şarkıları tanımasından etkilenip bunu Photoshop’da uygulayarak fontları tanımlayabilecek bir yapay zeka üretmeye karar verdiler. “DeepFont” ismini verdikleri yapay zeka kullanıcıların beğendikleri fontların isimlerini daha kolay bulabilmelerini sağlayacak.

DeepFont’a yapay zeka denilmesinin sebebi, piyasada bulunan diğer font bulma programlarından farklı olarak öğrenme kapasitesine sahip olması. Programın işleyişi hakkında bilgi vermek gerekirse, kullanıcılar beğendikleri fontların resimlerini çekip programa yükleyecekler. Yapay zeka yüklenen fotoğrafı veritabanındaki 20.000 font ile karşılaştırıp kullanıcıya uygun olabilecek 5 seçenek sunacak.

Deepfont Programı
DeepFont Programının Görünümü

DeepFont, Illinois Üniversitesi’nde Bilgisayar ve Elektrik Mühendisliği okuyan Zhangyang “Atlas” Wang tarafından geliştirildi. Adobe’da ilk olarak 2014 yılında bu projeye başlandı ve 2015 yılında DeepFont’un ilk test versiyonunun tanıtımı gerçekleştirildi. Ayrıca yazılım devi bu özelliğin yakında Adobe Creative Cloud kullanıcıları için yayınlanacağını duyurdu.

Şu anda piyasada bu işi gerçekleştiren benzerleri ise WhatTheFont, Fontspring’s Matcherator ve Search by Sight on Fonts .

Mühendisce