Demirin Yerini Alabilecek Yeni Alüminyum Alaşımı

Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı ile partnerleri Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı ve Eck Endüstri , yeni bir alüminyum alaşım geliştirdiler. Günümüzde kullanılana oranla daha kolay işlenebilir ve daha fazla ısı toleransı bulunan alaşım test aşamasının sonlarında bulunuyor.

Bu yeni alaşımın içinde seryum elementinin bulunması işin ekonomik boyutunu farklılaştırıyor. Seryum yeryüzünde az bulunan elementlerden birisi. Hal böyle olunca laboratuvardaki mühendisler alüminyum-seryum alaşımı projelerinin çeşitli materyal ve mineral dergilerinde yayınlayarak, teknik ve ekonomik olasılıklarını tartışmaya açtılar.

Kritik Materyaller Enstitüsü, Amerika Birleşik Devletleri merkezli piyasa için önemli olan ve yeryüzünde az bulunan elementlerin bulunabilirliğini artırma çalışmaları yapan bir kuruluş. Örneğin, güçlü mıknatıslar neodymium ve dysprosium gibi yeryüzünde az bulunan elementlerle yapılmakta. Fakat Kuzey Amerika’da bu elementler bulunmamakta. Kritik Materyaller Enstitüsü bu gibi elementlerin Amerika içinde de bulunması için araştırmalar yapmakta.

Alüminyum-seryum alaşımı geliştirici mühendislerinde Orlando Rios yaptığı açıklamada, “Alüminyum-seryum alaşımları bize şu anda kullanılan alüminyum alaşımlarıyla karşılaştırdığımızda bir takım avantajlar sağlıyor. Bunlar; düşük maliyet, yüksek dökümlenebilirlik, daha az ısıl işlemle istenilen şekil elde etme ve yüksek sıcaklık kararlılığı.” dedi.

Isı toleransı, alüminyum-seryum alaşımının içten yanmalı motorlarda kullanımı açısından çok cazip hale geliyor. Testler gösteriyor ki yeni alaşım 300 Celcius derecede stabil halde çalışabiliyor. 300 derece sıcaklığın önemi şu ki günümüzdeki alaşımlar bu aşamada parçalanmaya başlıyor.

Alüminyum-seryum alaşımı sadece daha sıcak çalıştığı için yakıt verimi sağlamayacak. Aynı zamanda demir olarak kullanılan motor silindirleri veya ömrü uzun olması gereken her parça yerine daha hafif olan alüminyum-seryum alaşımı kullanılarak direkt olarak yakıt verimliliğine katkıda bulunacak.

Ekip bunları tamamen sözde bırakmayarak fosil yakıtla çalışan elektrik jeneratörlerinde kullanmak üzere silindir başları geliştirdi ve bunların 600 Celcius derecede halen iş gördüğünü kanıtladılar. Ayrıca uçaklar için silindir başları üretimi de tamamlandı.

Bu teknoloji eğer ki yeterli seryum elementi bulunabilirse, çok daha ileriye taşınıp günümüz araçlarının hepsinde kullanılan malzeme olabilir.

Mühendisce