Drone Saldırılarına Karşı Savunma Silahı

ASX listesinde bulunan drone algılama geliştiricisi DroneShield, terörle mücadeleye yardımcı olabilecek tüfek tipiyeni bir drone engelleyicisi geliştirdi.

DroneShield’in ürettiği “DroneGun”, bir drone ile pilot arasında iletişim kurabiliyor ve hatta bazı modeller de drone kullanıcısını bile izleyebiliyor. ABD dışında bu cihazı kullanacak kişiler için de isteğe bağlı olarak GPS kilitleme özelliği bulunuyor.

Son zamanlarda dronları akustik olarak tespit etmek için algılayıcılar ve yazılımlar geliştiren şirket, pazartesi günü yaptığı açıklamada, son aylarda bazı terörist faaliyetlerde drone kullanımının artması nedeniyle böyle bir ürüne son derece büyük ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Geçtiğimiz aylarda Irak’ta drone kullanılarak düzenlenen, patlayıclarla donatılmış bir dronun iki peşmergeyi öldüren ve iki Fransız askeri yaralayan saldırırnın raporlarını aktardı. Ayrıca, IŞİD tarafından Amerika askerlerine düzenlenen saldırılarda dronlarla el bombalarının serbest bırakıldığı da yine raporlar arasında. Tüm bunlar doğrultusunda en doğru aracı bulmak için araştırmalarını sürdüren DroneShield böyle bir tüfek geliştirme kararı aldı.

Şirket geleceğe dair istastikleri de yayınladı. 2020 yılına kadar 12 milyon dronun kullanımda olması bekleniyor. Ve robotiklerin gelişmesiyle droneların daha fazla işlem yapabileceği düşünülüyor.

Mühendisce