Drone Şarj Merkezleri

Son yılların en fazla kullanılan mühendislik ürünlerinden biri olan dronelar sürekli geliştirilmeye çalışılıyor. bu geliştirmelere  bir yenisi daha eklendi.

Bu gelişimin sahibi ise E-ticarette lider konumda olan Amazon, drone ları kurye hizmetinde kullanarak farklı bir ticari bakış açısı kazandıran firma 30 dk içinde ürünleri teslim edebiliyor. Amazon, tek bir merkezden kontrolü yapılan , teslimatta kullandığı drone’lara şarj işlemleri için yeni bir patent dahi aldı. Bu patentin kapsamında elektrik direklerine, aydınlatma direklerine ve verici kulelere kurulacak şarj istasyonları bulunuyor.

Droneların bu teknolojiyle en büyük dezavanlajları şarj sürelerinin oldukça düşük olması bunun önüne geçmek için kurulan sistemde drone’ların platforma tam oturması için konum sağlayıcılar, basınç sensörü, lazer tarayıcı ve video kameralar bulunmakta. Ayrıca istasyonlar birden fazla drone’u da aynı anda şarj edebilmekte.

Bu istasyonların birden fazla avantajı olduğunu da söylemek lazım bunlar Kötü hava şartlarında droneların korunmasını sağlamak,  bataryaları şarj etmek ve teslimat beklerken istasyonda bekleme halinde bulunabilecekler. Bu şekilde drone’lar şarj istasyonlarında şarj olarak gidebilecekleri mevzileri arttıracak. artık bu teknoloji sayesinde insansız transitlerin de önü açılacak.