Dubai, 3D Yazıcı ile Yapılan Ofisler

Genellikle ofisler içindeki yazıcıların varlığı ile bilinirler, fakat bu biraz daha farklı. Bu ofisin yapımı tamamen 3D yazıcılarla gerçekleştirildi.

Dubai’de küçük bir grup çalışan yeni bir çalışma alanına taşınmaya başlıyor. Emirlik bunun dünyada 3-boyutlu yazıcı teknolojisi kullanılarak yapılan ilk fonksiyonel ofis binası olduğunu söylüyor.

Dubai’nin yöneticisi bu beyaz badanalı binanın açılışını sessizce gerçekleştirdi. Binanın yapıldığı yerin bir özelliği de 2018 yılında açılacak olan “Museum of the Future” yani Geleceğin Müzesine yakın bir mesafede yapılmış olması. Ayrıca bina katman katman yazdırılarak 17 günde tamamlandı ve 140.000 dolara mal oldu.

Dubai 3 boyutlu yazıcılarla üretilen ofislerin dışardan görünüşü.
Dubai 3 boyutlu yazıcılarla üretilen ofislerin dışardan görünüşü.

Projenin ilk olarak bilgisayarda tasarımı yapıldı. Ardından metal, plastik ve beton kullanılarak 3D yazdırma ile üretildi. Binanın 3D yazıcılarla üretiminin nedeni ise, hem maliyetin hem de zamanın daha az olması.

Geçtiğimiz günlerde Avrupa havacılık devi Airbus, 3D yazıcılarla alüminyum alaşımdan üretilmiş elektrikli motorsikletininin tanıtımını gerçekleştirmiş. Ardından Wisconsin’de bir okul öğretmeni ayağını soğuk ısırması sebebiyle kaybeden bir ördeğe sol bacak yapmıştı. Gün geçtikçe daha değişik icatlar ortaya çıkmakta.

Binanın yapımını üstlenen Çinli WinSun Global firması sadece bu binaları yapabilmek için 6,1 metre yüksekliğinde çimento ve diğer malzemeleri püskürtebilen bir 3D yazıcı yaptılar. Ve Dubai ofisleri için 17 adet bina modülleri ürettiler. Çin’den gemilere yüklenen parçalar Körfez limanına geldi orada 2 gün süren birleştirmenin ardından yerlerine getirildiler. Yerlerine getirilen ofislerin iç ve dış peyzajları 3 ay sürdü. Ve tüm bunlar olurken tasarımcılar bazı bölümleri açık bırakarak katmanların nasıl ilerlediğini herkese açık bir şekilde gösterdiler.

Mühendisce