Dubai’de Yapay Dağ İnşa Edilecek

Birleşik Arap Emirlikleri kuraklığı azaltıp, düşen yağışı artırmak için yapay bir dağ oluşturacak.

Bilim adamları Dubai‘de oluşturulacak yapay dağ için fizibilite çalışmalarını son hızla yürütüyor. Bunun için Amerika atmosfer araştırmaları yapan üniversite şirketlerinden yardım alan Birleşik Arap Emirlikleri kesenin ağzını açmış durumda. Amerikan Ulusal Atmosfer Araştırmaları Merkezinden (NCAR) mühendis Roelof Bruintjes ayrıntılı modelleme çalışması aşamasında olduklarını belirtti. Mühendislik çalışmalarının devam ettiği Dubai’de bu tam anlamıyla bir iklim değiştirme projesidir.

Mühendis Bruintjes yaptığı açıklamada, “Dağın şeklinin , yüksekliğinin ve eğiminin yağış üzerindeki etkisini değerlendirmeye çalışıyoruz. Önümüzdeki süreç içerisinde proje ile ilk aşama hakkında bilgi vermeye başlayacağız. Fakat şimdilik proje başlamadan bununla yetinilmeli.” dedi.

Birleşik Arap Emirliklerinin Ulusal Meteoroloji ve Sismoloji Merkezi ile ortak çalışan şirket geçen yıl 400.000 dolarlık bir ödeme aldı. Geçen yıldan bu yana süren fizibilite çalışmalarının faturasının düşünülen de az olması dikkat çekici.

Bulut Dölleme
Bulut Dölleme

Mühendis Bruintjes, yapılacak dağın havayı yükselteceğini ve bunun bulutlar oluşturacağını söyledi. Şu anda kullanılan hava durumu değiştirme prosedürü, bulut dölleme denilen sistemdir. Bu sistem bulutların içine gümüş iyodür tanecikleri enjekte edilerek yapılıyor. Bu tanecikler etrafında birleşen su tanecikler yağışa sebep oluyor.

Bunun yapıldığı en önemli yer belki de Çin de bulunan Beijing şehridir. 2008 Olimpiyatlarının yapılmasına kısa bir süre kala şehirdeki hava kirliliği ciddi problem oluşturmuştu. Böylesine bir sorunu engellemek isteyen yetkililer hava kirliliğini azaltmak için bulut dölleme yöntemini kullandılar. Bütün olanlara rağmen bilim camiası halen bulut döllemenin etkilerini tartışmaktadır. Fakat görünen o ki dünyanın bazı bölgeleri düşünüldüğünde bu yöntemin avantajları, dezavantajlarından fazla.

Mühendisce