Dünya Liderlerinde Mühendis Farkı

Bilişim Sektörü Yetenekli Mühendis kıtlığında , büyük şirketler arasında sürekli bir rekabet kalifiye mühendisleri kendisine çekmeye çalışan firmalar arasında istihdam eden mühendislerin ne derece kalifiye olduğu ve bu mühendislerin sayısına göre analiz eden Bernstein Research raporu açıklandı. Teknoloji şirketlerinin büyük ölçekli inovasyon yapabilme becerilerini de sıralıyor.

SignalFire’ın TalentRank verilerini baz alan raporda öne çıkan ilk şirket Alphabet ve onun altındaki Google en fazla kalifiye mühendis çalıştıran şirket oldu. Google mühendislerinin %20’sinin talent rank’ı yani yetenek sıralaması %95′ i Geçmekte .

Alphabet ile birlikte Apple , Microsoft ve Amazon şirketleri sıralanıyor. Başarılı bir bilişim şirketi olmak için anahtar çözümü kaliteli ve yetenekli mühendis çalıştırmak olduğunu ispatlamış oldular.Twitter yetenek skoru en yüksek olan şirket olarak öne çıkıyor bunun sebebi rakiplerine göre daha mütevazi bir mühendislik ekibine sahip olması olarak söyleniyor.

Twitter dan sonra akla ilk gelen şirket ise Facebook Reklam alanında en güçlü mühendislik ekibine sahip olan ise Facebook.

Mühendislerin geçmişde yaptıkları, yenilikçi projeleri, eğitim, deneyim ve liderlik özelliklerine göre sıralandığı ve kıyaslandığı raporda, kalifiye yetenek havuzunu büyütme konusunda en iyi teknoloji şirketi ise Uber. Dünyanın en değerli unicorn’u olması kalifiye yetenekleri çekmesini de sağlıyor gibi görünüyor.

Anlaşıldığı üzere başarının mimarları yine Mühendisler.

talent-rank-report