Dünya Nasıl Oluştu ?

Günümüzde yaşadığımız Dünya nasıl oluştu ? Ay ve Dünya’nın oluşumu benzer olaydan mı kaynaklanıyor ?

İnsanlar başlangıçtan itibaren var oluşla ilgili teoriler ürettiler. Benzer biçimde bilim adamları da uzayı incelemeye başladıkları anlardan itibaren “Dünya nasıl oluştu ?” sorusunun cevabını aramaya başladılar.

Tabi ki başlangıçta Dünya’nın nasıl oluştuğu ile ilgili pek akıllıca teoriler üretilemedi. Çünkü dinin etkisinde kalan bilimin böyle konularda araştırma yapılması istenmiyordu. Fakat 19. yüzyılda, sonrasında Sir ünvanını alacak olan George Howard Darwin  yerçekimi kanunlarıyla çeşitli hesaplamalar yapmaya başladı. Ve Dünya’nın, 4 te 1 i büyüklüğündeki Ay gibi bir cismi yörüngesine katamayacağını açıkladı. Böyle bir açıklamanın ardından Ay ile Dünya’nın oluşumlarından beri birlikte oldukları teorisini ortaya attı.

Böylece, Dünya’nın oluşumu teorilerinin hep başlangıç noktası Ay oldu. Çünkü Ay, Dünya’nın sahip olmasının mantık dışı olduğu kadar büyük bir uydu.

Büyük Çarpışma Teorisi Nedir ?

Büyük çarpışma teorisi, Theia çarpışması olarak da bilinir. Bu teori basit olarak, 4,5 milyar yıl önce Dünya benzeri bir gezegene, Mars büyüklüğünde bir gezegen benzeri bir cismin çarpmasıyla Ay ve Dünya’nın günümüzde formlarına geldiklerini savunuyor. Bu oluşum zamanı ise Güneş Sistemi’nin oluşmasının ardından 20 ile 100 milyon yıl arası gibi bir zaman dilimine denk geliyor.

Theia çarpışması olarak isimlendirilmesinin nedeni ise, çarpan gezegene Theia ismi verilmesinden kaynaklanıyor. Theia isminin kökeni ise, eski Yunan mitolojisinde Ay tanrıçası olarak biliniyor.

Bilim adamları, Dünya’nın oluşumuyla ilgili bilgi edinmek için 2016 yılında Ay’dan getirilen çeşitli kayalar incelediklerinde, çarpışan cisimlerin birbirlerine direkt etki ettiklerini ve birleştiklerini orta çıkardılar.

Büyük çarpışma teorisi Ay’ın oluşumu ile ilgili en beğenilen teori olarak halen kullanılmakta. Bunun nedenleri ise;

  • Dünya’nın dönüşü ve Ay’ın yörünge hareketi aynı doğrultudadır.
  • Yakın zamanda Ay’dan alınan örneklerde Ay yüzeyinin geçmişte bir kez eriyip soğuduğu keşfedildi.
  • Ay, Dünya’dan nispeten daha küçük bir çekirdeğe sahip.
  • Ay, Dünya ile karşılaştırıldığında daha az bir yoğunluğa sahip.
  • Başka yıldız sistemlerinde meydana gelen çarpışmalar ve uydu oluşumları da büyük çarpışma olayı gibi meydana geliyor.
  • Büyük çarpışma, Güneş Sistemi içindeki önemli teorilerle de uyumludur.
  • Ay ve Dünya’nın kayalarının kararlı izotop oranları benzerdir.

Muhendisce