Dünyanın En Büyük Güneş Kulesi İnşaa Ediliyor

Tüm dünyada güneş ve rüzgar enerjisi başta olmak üzere yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik çalışmalarda bulunan mühendisler dünyanın en büyük güneş kulesi yapılmaya başlandı.

İsrail’in yaptığı çalışma 2017 yılında sonlanması bekleniyor. Güneş kuleleri, güneş enerjisinin önce ısı enerjisine sonrasında da kinetik enerjiye en sonda elektrik enerjisine dönüştüren sistemlerdir. Sera şeklinde bir mantığa sahip  bu sistemlerde aynalar ile yansıtılarak çoğaltılan  güneş enerjisi kuledeki kollektör denilen yapıda toplanıyor ve bu enerji bir kaç kademe sonra ise elektrik enerjisine dönüştürülüyor. Dünyada enerji kavramı oldukça önemli bir hal almakta. dışa bağımlılığı azaltmak isteyen israil ise bu alanda mühendislerini çalıştırarak oldukça önemli bir adım atmakta.

Necef Çölü’ne yapılmakta olan Aşalim Kulesi, 240 metre yüksekliğinde olacak. Sera şeklinde sistem 400’den fazla futbol sahası büyüklüğünde olması planlanıyor 700 dönümlük bir alanı kapsayacak olan proje tam verimli çalışacak bir mekanda kurulacak. verimin artması ve kollektöre daha fazla güneş ışığı gelmesi için ise 55000 adet ayna kullanılacak. Bu enerjilerin toplamıyla 600oC’de kaynayan su generatörü hareket ettirerek enerji üretimi sağlanacak.

 

Dünyanın en büyük projelerinden olan  bu Aşalim kulesi 2017 yılında tamamlanacak ve 2020 yılnda ise israilin elektrik üretiminin %10 unu karşılayacak . 121 MWlık kapasiteye sahip olacak bu sistem ile 110 000 evin elektrik kullanımını karşılaması bekleniyor. Bu projenin mali bedeline gelecek olursak 500 milyon euro olarak belirtiliyor.

Değişen dünya şartları göz önüne alındığında mühendislik çalışmalarının nereye doğru gittiğini görmek çok da zor değil yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırımlar bundan sonra da oldukça kendinden söz ettirecek gibi.