Dünyanın En Büyük Hava Aracı, Airlander 10

Dünyanın en büyük hava aracı olan Airlander 10, altı ay önce yaşadığı beklenmedik kazadan sonra tekrar havalanmaya hazırlanıyor.

Airlander, 2016 Ağustos ayında şirket tarafından ‘ağır iniş‘ olarak adlandırılan durum sebebiyle yere çarparak, kokpit bölümünden hasar almış ve o günden beri tekrar bir uçuş gerçekleştirmemişti.

Airlander hava aracını üreten Hybrid Air Vehicles şirketi, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada söz konusu arızanın çözümlendiğini belirtti. Fakat sorunun ne olduğu ile ilgili herhangi bir bilgi vermekten kaçındı.

Airlander 10, yaklaşık 92 metre uzunluğunda ve 43 metre genişliğinde olup, 10,000 kilogram yük taşıma kapasitesine sahiptir. Şirket, bu hava aracının uçak ile hava balonu arasında karma bir araç olduğunu söyledi. Uçaklardan aerodinamik kanat yapısını, balonlardan ise helyum ile dolu gövdesini alıyor. Şirket, bunu doğal olarak diğer hava taşımacılığına göre daha verimli olarak nitelendiriyor.

Airlander 10, tek seferde birkaç hafta havada kalabilme yeteneğine sahip. Bu özellikleriyle günümüzde kullanılan jet uçaklara göre daha çevreci ve daha ekonomik olduğu kesin gibi görünüyor. Umarız sorunlar için gerekli çözümler bulunur ve en kısa sürede yeni bir hava taşıtı kazanılmış olur.