Dünyanın En Büyük Hava Temizleyicisi

Dünyanın en büyük hava temizleyicisi bazı şehir parklarında denenmeye başlandı.

Geliştirilen bu alet çok basit görünen, fakat mükemmel iş yapacak kadar iyi bir çözüm. Dünyanın havası daha da kirlendiğinde ve kirliliği artıracak bir çok etken olduğu düşünüldüğünde çevreyi temizlemek kendi başlı başına bir görev. Tasarımcı ve mühendis Daan Roosegaarde, Pekin’i otel odasından izlerken tüm Pekin şehrinin kirli bir hava tabakasının altındaki görütüsünden esinlenerek bir çözüm bulması gerektiğini düşünüyor. Bu çözüm, en çok ihtiyaç duyulan alanlarda kolaylıkla uygulanabilen dev bir hava temizleme kulesi inşa etmek. 7 x 3,5 metre boyutlarındaki hava temizleyicisi, Pekin’de halka açık bir parkta bulunuyor ve havayı filtrelemek için iyonizasyon teknolojisini kullanıyor.

CNN Money’e göre, iyonizasyon işlemi “PM2.5” ve “PM10” boyutundaki kirlilik parçacıklarını yakalar ve çevresindeki havayı yaklaşık yüzde 75 oranında temiz bırakır. Bir tasarımcı olarak Roosegaarde, toplanan parçacıkları atmaz. Daha ziyade hasat eder ve 1000 metrelik temiz hava küpünü temsil eden sanatsal küplere dönüştürür. Ekip, geçen yıl bir Kickstarter kampanyası başlatmış ve burada arıtıcıyı geliştirmek için gerekli olan 100.000 ABD doları toplamıştı.

Bu proje, şu anda var olan dünyanın en büyük hava arındırma kulelerini temsil ediyor. Birçok büyük mühendislik projesinin aksine, nihai ürün, yaratıcının tasarım becerilerinin doğası gereği, sanayileşmeyi, yerleştirildiği her yerde çevresindeki ortamlarla sorunsuz bir şekilde harmanlıyor. Şimdilik, bu kuleler yerel olarak kullanılıyor  ancak şehir parklarında yaygın uygulanması yakında ,  birçok aşırı nüfusa sahip ortamlara temiz hava cenneti sağlayabilecek.

Mühendisce