Dünyanın En Büyük Serası

Dünyanın en büyük serası ve dünyanın en büyük kapalı ormanı olma özelliklerini taşıyan mühendislik harikası Eden Project.

Eden Project, Türkçe olarak Cennet Projesi anlamına gelmektedir. Bu da dünya üzerindeki birçok doğal güzelliğin içerisinde bulunmasından dolayı kaynaklanıyor. Bulunduğu yer İngiltere, Cornwall’daki eski bir kil madeninin üzeridir. Eden Project içerisinde yağmur ormanları ve Akdeniz bölgesinden 1 milyonun üzerinde bitki bulunuyor. Ayrıca Guinness Rekorlar Kitabında dünyanın en büyük serası olarak yer alıyor.

Nicolas Grimshaw’ın 1996 yılında tasarladığı proje, Tim Smit tarafında planlanarak, 2001 yılında halka açıldı. Ve çok kısa bir süre içerisinde dünyanın bir çok bölgesinde turist çekmeyi başardı.

Eden Project içerisinde bir çok biyom bulunmaktadır. Bunlar çelik konstrüksiyonlarla oluşturulan dev bir koza şeklindedir. Bunl arın kaplanmasında cam kullanımı yasak olduğu için EFTE (Etilen-tetrafluoroetilen) adı verilen yarı saydam bir örtü ile kaplıdır. (Cam kullanımı mercek gibi davranarak, yangın çıkarabileceği için yasaktır.)

Sera, biyom adı verilen üç koza benzeri yapıdan oluşur. Şantiyeye giren yağmur suyunu toplamak için kullanılan bir yeraltı drenaj sistemi geliştirildi ve 162.7 milyon litre yağmur suyu eski kil madenine boşaltıldı. Yapım süreci, Eden Projesi’nin baş yöneticisi Tim Smit tarafından idare edildi.

Eden Projesi 3 ana biyomdan oluşur. Bunlar; Akdeniz Biyomu, dışarıdaki çevreyle doğrudan bağlantılı Outdoor Biyomu ve içinde Londra Kulesi’ni tutmak için yeterli alana sahip Yağmur Ormanı Biyomu. Yağmur ormanı biyomu içerisinde bir şelale ile birlikte binlerce tropik bitki türü bulunuyor. Bu özelliğiyle dünyanın en büyük yapay ormanı olarak da adlandırılıyor. Gün içinde yüzde 60, gün batımından sonra yüzde 90 nem oranını korumak için özel aletler kullanılmaktadır. Toprak, yerdeki borularla sulanır ve şelale geri dönüştürülmüş su kullanırken nem seviyesinin de dengelenmesini sağlar.

Eden Project Biyom İçi Görünüş

Akdeniz Biyomu, Kaliforniya ve Güney Afrika’da bulunan bitkiler için uygun ortamı sağlamak için önemli ölçüde daha kuru tutulur. İçerisindeki bitkiler; zeytin, limon ağacı ve üzüm asmasıdır. Nem, mantar gibi hastalıkların önlenmesi için de düşük tutulur.

Outdoor Biyomu, İngiltere’nin doğası için tipik olan bitkileri korur. (Lavanta, kenevir, ayçiçeği, şerbetçiotu ve çay) Biyom, aynı zamanda bitkilerin nasıl kullanılabileceğini gösteren bir bilgi merkezi olarak hizmet eder. (İlaç, gıda, çeşitli malzemeler ve biyoyakıtlar için.)

Dünya çapında bir üne kavuşan Eden Project, İngiliz Seyahat Ödülleri tarafından son 4 yıl boyunca ödüle layık görülmektedir. Eden, sadece büyük bir tropik bahçeden çok bitkiler ve insanlar arasındaki ilişkilere açılan bir kapı ve insanlığın bitki hayatına bağımlılığı hikayesine büyüleyici bir bakış açısı.

Mühendisce