Dünyanın En Büyük Uçağı İçin Yeni Kullanım Alanı

Dünyanın en büyük uçağı geliştiricisi olan Stratolaunch şirketi, Talon-A ismiyle ses hızından 5 kat daha hızlı hareket edebilen hipersonik araçlar geliştirdiğini duyurdu.

Stratolaunch şirketi, ilk uçuşunu gerçekleştirdikleri ve dünyanın en büyük uçağı olma özelliğine sahip yeni hava taşıtları için bir başka kullanım alanı daha oluşturduklarını duyurdu.

2011 yılında Microsoft’un kurucu ortaklarından Paul Allen tarafından kurulan şirket, kanat genişliği 117 metre olan dünyanın en büyük uçağını, yörüngeye yerleştirilecek uyduları belli bir yüksekliğe kadar çıkarmak amacıyla tasarlamıştı. Fakat, kurucusu Paul Allen’ın 2018 yılında vefat etmesiyle şirket satılmış ve geliştirilen bu yeni uçakların geleceği büyük bir belirsizliğin içerisine düşmüştü.

Geçtiğimiz günlerde, Stratolaunch şirketinin web sitesinde yapılan değişiklerin ardından bu belirsizlik son buldu. Yapılan açıklamaya göre; şirketin, ses hızından 5 kat daha hızlı hareket edebilen hipersonik hava araçlarının üreticisi olarak yeni bir projeye başladığı belirtildi.

Stratolaunch Taşıyıcı Uçak

Bu hipersonik araçların geliştirildiği projede, dünyanın en büyük uçağının da bir kullanımı bulunuyor. Devasa uçak, tıpkı uyduları yörüngeye taşıdığı gibi benzer şekilde, hipersonik yolculuğun oluşturacağı ekstrem koşulları test etmek için araçları taşıyarak belirli bir yüksekliğe çıkarıyor ve testleri sağlıyor. Stratolaunch’ın yeni hipersonik araç projesinde, 8,5 m uzunluğunda, 2700 kilogram ağırlığında, ses hızının 6 katı hızda gidebilen ve yeniden kullanılabilir Talon-A aracı testlere tabi tutuluyor.

Talon-A, yüksek hızlarda uzun süreli uçuş gerçekleştirmesinin ardından geleneksel uçaklar için kullanılan bir piste otonom şekilde yatay iniş yapabiliyor. Her ne kadar Talon-A, bünyesinde bulundurduğu güç ile otonom olarak iniş ve kalkış yapabilse de şimdilik belirlenen hıza ulaşabilmesi için kalkış özelliği kullanılmıyor.

Stratolaunch Talon-A Hipersonik Uçak
Stratolaunch şirketinin geliştirdiği Talon-A isimli hipersonik aracın görünüşü

Kurucu Paul Allen’In ölümünden önce Roc olarak adlandırılan, devasa çift gövdeli uçağın bu proje kapsamında Stratolaunch Taşıyıcı şeklinde isimlendirildiği belirtiliyor. Stratolaunch Taşıyıcı, tek seferde 3 farklı Talon-A aracı üzerinde bulundurabiliyor.

Stratolauch şirketi yaptığı açıklamanın devamında, bütün planların Talon-A aracının başarısına bağlı olmadığını, gelecekte çok daha iddialı sonuçlar ortaya çıkarabilecek Talon-Z ve Black Ice olarak adlandırılan araçların da geliştirilmesine devam edildiği belirtildi.

Yaklaşık bir senedir Stratolaunch projelerinde ismi geçen Black Ice, aktif olarak kullanılan Stratolaunch Taşıyıcı yerine geçmesi ve yörünge görevlerini gerçekleştirmesi beklenilen bir uzay uçağıdır. 2018 yılından önce tasarlanmaya başlanılan bu uçağın mürettebat taşıma dahil olmak üzere bazı ek özellikleri olan dört uçaktan biri olacağı tahmin ediliyor.

Bunları da Öğrenmek İsteyebilirsin