Dünyanın En Eski Kristallerinin Kökeni

Bilim adamları dünyanın en eski kristallerinin muhtemel kökenlerini açığa çıkartmaya çalışıyorlar.

Yeni araştırmalar gösteriyor ki dünyada zirkon kristalleri gibi çok eski kayalar bulunmaktaydı. Zirkon kristallerinin muhtemel geliş yolu ise, dünyamıza çarpan büyük asteroidlerin oluşturduğu kraterlerdeki başkalaşmış taneciklerdir.

Dünyanın tarihi boyunca oluşmuş kayalar, Jeologların dünyadaki suyun ilk ne zaman ortaya çıktığı , iklim değişiklikleri ve hatta ilk yaşamın nasıl oluştuğu ile ilgili bir sonuç çıkarmalarına yardımcı olur. Fakat dünyanın ilk zamanlarına dönmeye çalıştıkça doğal olarak oluşmuş zirkon kristallerinden başka bir şey elde edilemedi.

Bu 4 milyar yaşındaki ve yaklaşık olarak insan saçı genişliğindeki kristallerin kökeni çok önemli bir tartışma konusu halini alıyor. Dünyanın 4.5 milyar yaşında olduğunu düşünüldüğü zaman bu kristallerin gerçekten de tarihi aydınlatabilecekleri anlaşılıyor.

10 yıl önce bir araştırma grubu, eski zirkon kristallerinin muhtemel oluşumlarının Andes Dağları’ndaki taşların oluşumu(Pasifik Okyanusu tektonik tabakasıyla Güney Amerika tektonik tabakalarının birbirine çarpmasıyla oluşan)  ile bir benzerlikleri olduklarını fark etmişti. Artık şu andaki bilgilerimize göre bunların dünyanın oluşumundan itibaren var olmadığı biliyoruz.  Fakat baştan beri burada değillerse nereden gelmişlerdi ?

Tabakaların Görünümü
Tabakaların Görünümü

Son olarak Jeologlar bu taneciklerin büyük bir çarpışma ile oluşan kraterlerde başkalaştığı düşünmektedirler. Dublin Üniversitesi’nden bir ekip yeni oluşturulacak kraterlerdeki zirkon kristalleriyle ,eski kristalleri kıyaslama kararı verdi. Bir çok testin ardından yeni oluşturulan kraterlerdeki taneciklerin başkalaşarak eski zirkon kristallerinin yapısına benzemekteydi. İrlandalı bilim adamları böylece tezlerini ispatlamışa benziyorlar. Fakat ne kadar daha böyle kalacağı merak konusu.

Mühendisce