Dünyanın En hızlı Bilgisayarı (Ülkelere Göre Süper Bilgisayarlar)

Dünyanın en hızlı süper bilgisayarları listesinde bir ilk yaşandı. Çin ilk kez kendi ürettiği işlemci ile yarışmada açık ara birinci olmayı başardı.

Yedincisi düzenlenen dünyanın en hızlı süper bilgisayarı yarışmasında, Çin’de üretilen bir süper bilgisayar, hız testi listesinde ilk sırada yer aldı. Fakat bu yıl diğer yıllara göre biraz farklıydı. Çünkü süper bilgisayarda ilk kez bir Çin yapımı işlemci kullanıldı.

Pazartesi günü yayınlanan bu bildiri, Çin süper bilgisayar pazarı için çok önemli bir kilometre taşı. Çünkü bu haber Amerika’nın işlemci pazarındaki kuvvetini bir hayli azaltacak.

Geçen yıl, Top 500 listesinde Çin’in ardından Amerika ve Almanya gelmekte. Bu yıl başka bir ilk daha yaşandı. İlk kez 500 bilgisayar içinde Çin en fazla bilgisayara sahip ülke oldu. 1.Çin 167 sistem, 2.Amerika Birleşik Devleri 165 sistem ve 3. olarak Japonya 29 sistem ile yer aldılar.

Süper bilgisayarların Çin’deki geliştiricileri, Çin’i yöneten Komünist Parti tarafından yüksek yatırımlar almakta. Tabi bu yatırımları alma sebepleri Çin Hükümetinin isteklerini süper bilgisayarların gerçekleştirebilme güçleri. Süper bilgisayarların kullanıldığı alanlar şunlardır; hava durumu tahmini, nükleer silah tasarlama, petrol alanlarını analiz etme ve diğer bir çok özel durumlar.

Son 10 yıllık periyota baktığımızda, Çin çoğu zaman ilk 30 da bile yer alamamıştı. Fakat hiçbir ülkenin gelişemediği bir hızla gelişmeye devam ediyorlar.

Bu yılın 1 numarası “Sunway TaihuLight” oldu. Çin’in Shangai bölgesindeki Wuxi şehrinde Ulusal Süper Bilgisayar Merkezinde üretildi.

TaihuLight, 93 petaflop işlem yeteneğine sahip ve başka bir tabirle katrilyon hesaplama yapabiliyor. Bu süper bilgisayar Amerika Oak Ridge’in ürettiği Titan modelinden 5 kat daha fazla işlem gücüne sahip. Titan, Cray, NVIDIA ve Opteron teknolojilerini kullanmakta.

Top 10 daki diğer ülkelerden bazıları sırayla, Japonya, İsviçre, Almanya, Suudi Arabistan .

Top 500‘de en fazla sistem bulunduran diğer ülkeler ise, Almanya 26 sistem, Fransa 18 sistem ve Britanya 12 sistem.

Mühendisce