Dünyanın En Küçük Jeti

İşte tasarımı 1970 li yıllarda yapılan ve üretildiği günden beri dünyanın en küçük jeti olma özelliğini koruyan, FLS .

Jet denilince aklınıza büyük uçaklar geliyordur. Fakat, FLS gibi bazıları ise inanılmaz derecede ufaktır. FLS, yüksek performanslı, aerobik, tek koltuklu, alçak kanatlı, tamamen metal, jetle çalışan hava aracı. Aynı zamanda bu dünyanın en küçük jeti, havacılık sektörünün tanınmış büyük firmalarından birisi tarafından yapılmadı. Bu yönüyle de büyük ilgi çekmeyi başardı.

FLS aslen Jim Bede tarafından kurulan küçük bir deneysel uçak ve ev-inşa kiti distribütörü olan “Bede Aircraft” tarafından geliştirildi. Tasarım 1970’lerde BD-5 adı altında yapıldı. Bu tasarım sayesinde, uçaklarla ilgilenen birçok mühendislik becerisine sahip ortalama bir insanın kendi yüksek performanslı pervane veya jet uçaklarını inanılmaz derecede uygun fiyata inşa etme fırsatı verildi.

BD-5, ilk çıktığı dönemden dolayı bir hayli yadırgandı. Çünkü o dönemlerde hobi için bir uçak inşa etmenin çok zor olduğu düşünülüyor. Ve halka tam olarak inememiş bir uğraş olarak görülüyordu. Sonuç olarak, Bede Aircraft Inc. birkaç kısa yıl sonra kapatıp, çok az sayıda BD-5’i daha az işlevsel modeller ile orada terk ediyor.

Neyse ki 1992’de uçaklar Ed (“Skeeter”) ve Richard Karnes tarafından alındı. Ardından bu ikili BD-5’i modern aletlerle ve daha güvenli yapı teknikleri ile güncellemeye karar vererek BD Micro Technologies, Inc.’i (BMT) kurdular.

Yaklaşık 5 metre uzunluğundaki yeni model, 370 km’lik bir menzile sahip ve yaklaşık 515 km/saat hıza erişebiliyor. Uçağın kendisi sadece 188 kg ağırlığındayken, 200 kg’lık etkileyici maksimum taşıma kapasitesine olanak tanıyan bir “Quantum Turbine System” tarafından desteklenmektedir. Bu Quantum Türbin Sistemi, 120 kg ‘lık bir itme gücü sağlıyor.

45 yılı aşkın süre önceki tanıtımından bu yana uçak “Dünyanın En Küçük Jeti” ünvanını koruyor.

 

Mühendisce