Dünyanın En Küçük ve En Hızlı Nanomotoru

 

Teksas Üniversitesi’nden Mühendisler bugüne kadar yapılmış en küçük, en hızlı ve en uzun çalışan sentetik motoru yaptılar.Mühendislerin geliştirdiği nanomotor, nano makineler için gerçekten önemli bir icat.Bu sayede yakın zamanda kanserli hücrelere doğrudan aktarılan ilaçlar gibi ilaç taşıma sistemleri iyileşerek, yararlı hücrelere verilen zarar ortadan kalkacak. Ayrıca hücrelere insülin taşıma sistemleri de geliştirilecek.

Teksas Üniversitesi Austin’ den mühendislerin hedefi  ultra yüksek hızda çalışan bir nanomotor yapmaktı. Bu motor öylesine küçük ki, bir tuz tanesinin sadece 500’ de biri.Evet Yanlış okumadınız bu kadar küçük bir motor.Makine Mühendisliği’nden Doç. Dr. Donglei Emma Fan’ın liderlik ettiği araştırmada non-biyolojik kurulum ile başarılı bir sistem kurularak yüksek verimli bir nanomotor test edildi. Mühendislerin geliştirdiği üç parçalı nanomotor hızla karıştırma yaparak, gerekli biyo kimyasalları dağıtabiliyor.bu sayede belkide bir çok hastalığın insanlık için kapandığını söylemek mümkün olabilecek.

Boyutları 1 mikrometre bile olmayan motor,insan hücresine girebilecek kadar ve 18,000 rpm hızda yani bir jet motorunun dönüş hızında 15 saat durmadan çalışabiliyor. 14 rpm ile 500 rpm arasında hıza sahip olan diğer motorlara göre hem daha uzun çalışıyor hem de daha hızlı dönüyor.

Gelecekte nano motorlar, nano elektro mekanik sistemler (NEMS) için ilk adım olarak da nitelendirilmektedir.. Bu sayede daha küçük ve daha verimli makineler üretilebilecek. Yakın gelecekte bu sayede biyokimyasal ilaçların hücrelere aktarımı kontrol edilebilecek.
sağlık sektöründe kullanılması için nanomotorun yüzeyini biokimyasal ile kaplanarak dönmesini sağladılar. nanomotorun dönüş hızıyla ilacın dağılımı doğru orantılı olduğu tespit edilmiştir. bu sayede kontrollü salınım yapmak için bir fırsat doğdu.