Dünyanın En Pahalı Atık Mezarlığı

Dünyanın ilk ve tek nükleer atık depolama tesisi Finlandiya’da 2020 yılında kullanıma açılacak ve atıklar 100.000 yıl boyunca depolanacak.

Finlandiya yüksek radyoaktiviteye sahip atıklarını 100,000 yıl boyunca gömeceği yer altı tünelleri inşa ediyor. Küçük Olkiluoto adasında yapılacak olan bu tüneller ağı, dünyanın en pahalı ve uzun ömürlü mezarlığı olarak da anılıyor. Tüneller ağına Fince’de Çukur anlamına gelen “Onkalo” ismi verildi.

1950’lerde ilk nükleer santraller kurulduğunda bu yana insanlar, oluşan atıklarla nasıl baş edebileceklerini tam olarak bilemiyordu. Nükleer atıkları birçok ülke yer altında geçici bir depoda tutuyor, ilk kez Finlandiya’daki tüneller bunlara kalıcı olarak bir depo sağlayacak.

2020 yılında kullanıma başlanacak tesis 5500 ton nükleer atığın depolanması için tasarlandı. Yerin 420 metre altında yapılacak.

Finlandiya 2 adet nükleer santral bulundurmakta. Ve bu tünel 2020 yılına kadar tamamlanması beklenirken, toplam 4 milyar dolarlık bir maliyeti olacak.

2004 yılından beri uygun bir yer belirlemek için çalışmalar sürmekteydi. Böyle bir depolama yapısı için en uygun yerin bir taş yatağı olacağına kanaat getiren mühendisler bunun için bir ada seçtiler.

Tüneller dönel yapıda ve 5 kilometre uzunluğundadır. Çalışanlar ve havalandırma için 3 adet baca bulunmakta. Tünellerin bulunduğu taş yatağı oldukça kuru ve sudan dolayı oluşabilecek paslanma etkisinden korunmuş durumdadır.

Normalde nükleer atıklar bir kaç yüzyıldan sonra radyoaktivitesini kaybetmekteler. Fakat Finlandiya bu projeyle insanlığın iyiliği için 100.000 yıl boyunca depolanacağını duyurdu.

Mühendisce