Dünyanın En Uzun Bisiklet Köprüsü

Çin, dünyanın en uzun bisiklet köprüsünü kullanıma açtı.

Dünyanın birçok ülkesinde bisiklet kullanıcıları için yolların yetersiz olduğu konuşulurken, Çin bisiklet kullanımına oldukça önem verdiğini bir kez daha gösterdi. Geçtiğimiz senelerde şehirlerdeki kirlilik nedeniyle yenilenebilir enerjiye büyük yatırım yapan Çin, şimdide bisiklet kullanımını arttırmak için yatırımlarına devam ediyor.

Çin, bisikletliler için somut adımları dünyada bir ilk olacak şekilde sürdürüyor. Bunun en önemli kanıtı da geçtiğimiz günlerde Xiamen’de açılan bisiklet köprüsü. Bu bisiklet yolu şehrin çeşitli noktalarına bağlanıyor ve yaklaşık 8 kilometre uzunluğunda.

Xiamen şehri bisiklet idaresi tarafından yaptırılan yol saatte maksimum 24 kilometre hızla 2,023 bisikletin geçişini sağlıyor. Bisiklet yolu 11 otobüs istasyonuna ve iki metro istasyonuna bağlanan 11 çıkışlı bir otoyola da sahip. İnsanları kentin toplu taşıma ağının ana arterlerine bağlayan bağ dokusu olarak işlev görüyor.

Fakat bu bisiklet yolunun en etkileyici mühendislik yönü, 16 metre yüksekliği ile bu alandaki dünyanın en uzun asılı bisiklet yoludur.

Mühendisce