Dünya’nın En Uzun Demiryolu Tüneli

Dünyanın en uzun demiryolu tüneli İsviçre Alplerinin altından geçirilerek yapılıyor. Tünelin amacı Avrupa’nın ticaret ve seyahat seviyesini geliştirmek.

Avrupa ülkelerinin ileri gelen kişileri, çarşamba günü bir mühendislik başarısı olan 57 kilometrelik Gotthard Demiryolu Tünelinin açılışını yaptılar. 12 milyar dolarlık projenin yapımı 17 yıl sürdü.

İsviçre Alpleri altında bir çok çapraz tünel açıldı. Gotthard geçişi daha önceden 1882 yılında trenler için yapılan inşa edilen demiryolu ile sağlanıyordu. Japonya’nın Seikan Tüneli 53,8 kilometrelik uzunluğuyla bu tünelden önce rekoru elinde tutuyordu. Seikan tüneli ayrıca maksimum derinlikte en uzun demiryoluna da sahip.

Demiryolu geçitleri şunları amaçlamakta; seyahat sürelerini kısaltma, otoyollardaki araç trafiğini azaltma ve kuzey güney arasında sürekli ticari mal taşıyan kamyonlardan dolayı oluşan hava kirliliğini önleme. Aralık ayında açılması planlanan 2 tünelin günlük, 260 adet ticari ve 65 adet yolcu trenin geçişini sağlaması bekleniyor.

Mühendisce