Dünyanın En Yüksek Köprüsü Kullanıma Açıldı

Dünyanın en yüksek köprüsü olan Beipanjiang Köprüsü, Çin’de resmen kullanıma başlandı.

Geçtiğimiz yıl içerisinde Çin mühendislik alanlarındaki hünerini birçok yapı ile gösterdi. Şimdi, daha da büyük işler gerçekleştiriyor. Üç yıllık inşaatın ardından, dünyanın en yüksek köprüsünün açılışı gerçekleştirildi. Köprü, Beipanjiang Köprüsü ismini aldı ve 29 Aralık 2016 trafiğe açıldı. Devlet tarafından yönetilen Çin medya kuruluşu China Central Television (CCTV), Guizhou eyaletinin Çin’deki en yüksek 10 köprüden yedisine zaten sahip olduğunu bildirdi.

Bu muazzam köprü, adının verildiği Beipanjiang vadisinin hemen üstünden geçiyor. Köprünün açılmasından kısa süre sonra, bir çok insan dünyanın en yüksek köprüsünü geçmek için toplandılar. Dünyanın en yüksek köprüsü, 1341 metre uzunluğundaki vadi boyunca uzanıyor ve 565 metre yükseklikte bulunuyor. Ayrıca, köprünün yüksekliği 200 katlı bir binanın uzunluğuna eşittir.

Dünyanın en yüksek köprüsü Beipanjiang, bu ünvanı Hubei bölgesinde bulunan Sidu Nehri Köprüsü’nü ve Puli Köprüsü’nü geride bırakarak aldı.

Muhteşem köprü inşaatı yaklaşık yaklaşık 143 milyon dolara mal oldu. Ayrıca yeni köprü, Guizhou ve Yunnan arasındaki seyahat süresini kısaltacak. Köprü öncesinde 5 saat olan seyahat süresi köprüyle birlikte 1.5 saate düşecek.

Uzmanlar CCTV’ye yaptığı açıklamada, inşaat rüzgardan etkilenmişti. Bu çalışma sırasında yüksek derecede bir doğru hesaplamalara ihtiyaç duyuldu. Bununla birlikte, bu proje için parçalar yerinde monte edildi. Fakat yine de mühendislik alanında birçok zorluk yaşandı.

Mühendisce