Dünyanın İlk Güneş Paneli Yolu Kullanıma Açıldı

WattWay inşaat şirketi Fransa’daki bir kasabada dünyanın ilk güneş yolunu kullanıma sundu.

Güneş panelleri son bir yıldır uzun bir yol kat etti. Fakat geleneksel güneş panelleri hala yeterince yenilikçi görünmüyor. Yenilikçi bir tasarım olarak ortaya çıkan Elon Musk’ın son projelerinden olan SolarCity, ağır panellerin yerine güneş fayanslar yerleştirmeyi öngörüyor. Bunun gibi benzer bir çalışma gerçekleştiren Fransa, dünyanın ilk güneş yolunu açarak, güneş enerjisinin popülaritesini bir adım daha öteye taşımayı başarmış gibi görünüyor.

Güneş yolu, Normandiya’da küçük bir kasaba olan Tourouvre-au-Perche üzerinden geçiyor.  Fransız Çevre Bakanı Segolene Royal, yolun 3400 nüfusa sahip kasabanın sokak lambalarının enerji ihtiyacını karşılayabilecek nitelikte olduğunu söyledi.

Wattway, yenilikçi ürünün beş yıllık bir emeğin sonucu ortaya çıktığını söyledi. Wattway, Colas’ın altyapı geçmişini Fransız Güneş Enerjisi Ulusal Enstitüsü ile birleştirdi. Peki bu son derece yenilikçi yolun maliyeti nedir diye soracak olursanız, tabi ki biraz maliyeti yüksek. 1 kilometrelik yolun maliyeti kabaca 5,2 milyon dolar.

Güneş paneli yolu iki yıllık deneme süresine ve teste tabi tutulacaktır. Bu süre zarfında yolun ömrünü, kalıcı hale gelip geçmeyeceği konusunda ölçecek iki temel bileşen olacaktır. Yolu geliştiren Wattway inşaat firması yöneticisi Jean-Charles Broizat yaptığı açıklamada:

Hala deney aşamasındayız. Bu ölçeklerde bir deneme sahasının kurulması yeniliklerimiz değerlendirme açısından gerçek bir fırsattır. Bu deneme sahası, inovasyonumuzu optimize etmeye devam etmek için “fotovoltaik panel” kurulum sürecimizi ve üretimlerini iyileştirmemizi sağladı.

Yolun ömrü ile ilgili firmanın en büyük kaygılarından başlıcası, panellerin üzerinden geçen araçların ağırlığından kaynaklanmaktadır. Tahmini 2000 sürücünün her gün bu yolu kullanacağı düşünüldüğünde, gerçekten üzerine kafa yorulması gereken bir konu olduğu aşikar.

Ve yol şüphesiz güneş panellerinin potansiyelini genişletirken, eleştirmenler maliyet verimliliği konusunda hemfikir değiller. CLER Başkan Yardımcısı Le Monde ile yapılan bir röportajda,

Şüphesiz ki teknik bir ilerleme var, ancak yenilenebilir enerjilerin geliştirilmesi için, bu projenin düzgün çalışmasından çok maliyetini düşünmemiz gerekiyor.

Bununla birlikte, Wattway’in ana şirketi Colas zaten üretim ve onarım maliyetlerini önemli ölçüde azaltmayı planladığını açıkladı.

Ayrıca trafiğin güneş ışınlarını engelleyeceği endişeleri için Wattway’in iki cevabı var. İlk olarak, şirket döşeli yolların araçlar tarafından kaplanan zaman aralığının sadece yüzde 10’a denk geldiğini bildirdi. İkincisi, bir eve güç sağlamak için yeterli elektrik üretmek sadece 20 metrekare kaplama gerektiriyor.

Mühendisce