Dünyanın İlk Kablosuz Asansörü Kullanıma Hazır

ThyssenKrupp şirketinin geliştirdiği MULTI asansör sistemi hayatı kolaylaştıracak.

Alman şirketi ThyssenKrupp, gökdelenlerde kullanılması için hem yatay hem de dikey olarak seyahat edebilen geliştirdi. Hızlı trenlerin rayların üzerinde manyetik kaldırma yöntemiyle ilerleyişi gibi benzer bir mekanizma kullanan asansör sistemi, kablolar olmadan çalışmak üzere kendi türünün ilk örneği olarak üretildi.

MULTI ismi verilen asansör sistemi, saniyede yaklaşık 5 metrelik bir hareket hızı ve bir döngü içinde seyahat eden birden fazla kabinden oluşuyor. Ve yolcuların her 15 ile 30 saniyede bir asansör kabinine erişmelerine izin veriyor.

ThyssenKrupp yönetici Andreas Schierenbeck yaptığı açıklamada, New York’taki ofis çalışanlarının asansörleri beklerken yaklaşık 16,6 yıl harcadıklarını söylüyor. Şirket, , MULTI’nin zaman israfını azaltmanın yanı sıra geleneksel asansörlere oranla yüzde 50 daha fazla çevreci olduğuna ve aynı zamanda bir binanın kullanılabilir alanını yüzde 25 oranında arttıracağına inanıyor.

Her ne kadar bir yenilik olarak nitelendirilmiş olsa da, ThyssenKrupp bu fikirleri deneyen ilk kurum değil. Kablolardan kurtulmayı amaçlayan asansörler Amerikan şirketi MagneMotion tarafından patentli haldedir.