Dünyanın Mühendislik Harikası Gökdelenleri

Dünyada Mühendislik Harikası Gökdelenler Nelerdir?

Tüm dünyada mühendislik harikası olan gökdelenlerin bir kısmını sizler için derledik. yazımızda ki gökdelen sıralaması belirli bir kurala göre yapılmamıştır.

Gökdelen tasarım ve yapımının arkasındaki mühendislik, insanın en büyük başarılarından bazılarıdır. Aşağıdaki gökdelenlerin her biri haklı olarak dünyanın en görkemli mühendislik harikaları arasında yer almaktadır.

Gökdelenler sadece dünyanın en yüksek binalarından bazıları değil; Aynı zamanda mimari tasarım ve mühendisliğin harikalarıdır. İşte dünyanın en iyilerinden bazıları.

1 Kendi Şelalesi ile Birlikte Yapılan Gökdelen

Kendi Şelalesi ile Birlikte Yapılan Gökdelen
Şelaleli Gökdelen

Çin’deki Liebian Uluslararası Binası, 121 metre yüksekliğinde mimari ve mühendislik ustalığının başyapıtıdır. Çin’in güneybatısındaki Guiyang’da bulunan bu gökdelenin USP cephelerinden biri üzerinde muazzam bir şelale bulunmaktadır.

Gökdelenin bu eşsiz özelliği, dünyanın en büyük insan yapımı şelalelerinden biridir ve bir binaya dahil edilecek en uzun şelaledir. Düşüş, yağmur suyu ve akış içeren yeraltı tanklarından su pompalayan dört pompa ile yapılmaktadır.

2 Bu Eşsiz Gökdelen Aslında Dev Bir Döngü

Bu Eşsiz Gökdelen Aslında Dev Bir Döngü
U Dönen Gökdelen

Bu noktada sadece önerilen bir gökdelen olsa da,

Kağıt üzerinde, gökdelen 610 metre yükseklikte geliyor ve Dünya Ticaret merkezini geçen ilk gökdelen oluyor.

3 Burç Halife Etkileyici Bir Gökdelendir

Burç Halife Etkileyici Bir Gökdelendir
Dünyanın en yüksek Gökdeleni

BAE, Dubai’de bulunan Burj Khalifa, dünyanın bir başka mühendislik harikası. Dünyanın en yüksek gece kulübü, dünyanın en yüksek camisi ve dünyanın en yüksek binalarından biri olmak üzere övünen bir seri rekor kırıcıdır.

2009 yılında tamamlandı ve yaklaşık 828 metre boyunda.

4 Bu Gökdelen İlk Dönen Şekilde Yapılmış Binadır.

Bu Gökdelen İlk Dönen Şekilde Yapılmış Binadır.
ilk dönen şekilde yapılmış gökdelen

‘Dinamik Kule’ bükülmüş planlı bir gökdelendir. David Fisher ve İsrailli-İtalyan mimar tarafından tasarlanan, bu dünyada ilk dönen gökdelen gerçekten benzersiz bir şekilde tasarlanmıştır.

Gökdelenin dairelerinin her biri, planlara göre, 360 dereceyi bağımsız olarak döndürebilir. Bu, binanın dışının neredeyse sabit bir akışta olmasını sağlar.

5 Bu Amerika’nın İlk Ahşap Gökdeleni

Bu Amerika’nın İlk Ahşap Gökdeleni
ilk ahşap Gökdelen

Bu listedeki diğer gökdelenlere kıyasla daha sıkıcı olsa da, bu kesinlikle dünyanın en eşsizlerinden biri. ‘Çerçeve’ olarak adlandırılan bu 12 katlı gökdelen, inşa edildiğinde Amerika’nın en büyük ahşap inşaat çok katlı binası olacak.

‘Çerçeve, ahşaptan yapılmış tüm yatay ve dikey yapısal elemanlara sahip, tamamen kütleli bir ahşap yapıdır. Bina, bina çekirdeği için çapraz lamine ahşap (CLT) paneller ve post-gerilmiş çelikten oluşan bir sallanan duvar sisteminin kullanımını içeriyor. Çeliğin çekirdek duvarlar içindeki toplam malzemenin yüzde 0.35’ini oluşturduğu kablolar bulunmaktadır.

İnşaat henüz başlamamış, Ancak ABD’de bina kontrolü ile onaylanmıştır.

6 Bu Gökdelen Dev Bir Şişe Açacağı Gibi Görünüyor

Bu Gökdelen Dev Bir Şişe Açacağı Gibi Görünüyor
gökyüzü köprüsü gökdeleni

Suudi Arabistan, Riyad’daki ‘Krallık Merkezi’ benzersiz bir gökdelen tasarımı ve mühendislik harikası. Yaklaşık 74 katta duran bu gökdelen, dev bir şişe açıcıya benzemesi bakımından eşsizdir.

Gökyüzü Köprüsü olarak adlandırılan bu eşsiz özellik, İslami geometrileri ve etkileyici formları sembolize etmeyi amaçlamaktadır.

7 Bu Gökdelen Aslında Birinin Devasa Evi

Bu Gökdelen Aslında Birinin Devasa Evi
Gökdelenden Ev

Hindistan’daki en zengin insan olan Mukesh Ambani’nin evi, bu gökdelen diğerine benzemiyor. Sadece Ambani ve ailesi tarafından kullanılmak üzere inşa edilmiş olan burası dünyanın en büyük ‘evi’ olabilir.

Otomobilleri, kendi trafik kontrolünü ve 50 koltuklu sinemayı sergilemeye adanmış tüm katları inşa etmek ve yaklaşık 1 milyar dolara mal oluyor.

8 Çin Merkez Televizyon Gökdeleni Oldukça Güzel

Çin Merkez Televizyon Gökdeleni Oldukça Güzel
çin televizyon merkezi gökdeleni

Çin Merkez Televizyon Genel Merkezi binası yine bir başka şaşırtıcı gökdelen ve mühendislik harikası. İnşaat 2004 yılında başladı ve etkileyici cephesi 2008 yılında tamamlandı.

Bina 234 metre yüksekliğindedir ve tasarımı ‘üç boyutlu krank halkası’ olarak tanımlanmıştır.

‘Binanın birincil desteği, yüzeyindeki düzensiz ızgara, tüp yapısından geçen kuvvetlerin görünür bir ifadesi ile elde edilir; köşegen desen ne kadar küçük olursa, yük o kadar güçlü ve destek o kadar büyük olur.’ – ARUP.

9 Londra’daki ‘Kırık’ Etkileyici Bir Gökdelendir

Londra’daki ‘Kırık’ Etkileyici Bir Gökdelendir
Kırık Gökdelen

Londra’daki ‘Shard’ kentin silüetinin bir simgesidir. Ama aynı zamanda dünyanın en eşsiz gökdelenlerinden biri ve kendi başına bir mühendislik harikası.

Yaklaşık 206 metre yüksekliğindedir ve Batı Avrupa’nın en yüksek binasıdır. İlginç bir şekilde, bu bina dünyanın yukarıdan aşağıya inşaat tekniği denilen ilk örneğiydi.

10 Aldar’ın Abu Dabi’deki Merkezi Aynı Zamanda Bir Mühendislik Harikası

Aldar’ın Abu Dabi’deki Merkezi Aynı Zamanda Bir Mühendislik Harikası
Aldar-Headquarters

Aldar’ın Abu Dabi’deki 121 metre yüksekliğindeki merkezi de benzersiz bir gökdelen. Uzaktan tasarımda dairesel olmasına rağmen, aslında elmas şeklindeki bir ızgarada düzenlenmiş üçgen cam paneller kullanılarak inşa edilmiştir.

Bu inşaat yöntemi, binanın iç kısmının çoğu yerde neredeyse sütunsuz olmasını sağlar.

11 Şangay Kulesi Bir Başka Etkileyici Gökdelen

Şangay Kulesi Bir Başka Etkileyici Gökdelen
skyscrapers-engineering-marvels-shanghai_resize_md

Çin’in Şangay kentindeki ‘Şangay Kulesi’ başka bir mühendislik harikası. 128 katında ve beş bodrum katında, dünyanın en yüksek gözlem güvertelerinden birine sahiptir.

İnşaat 2008 yılında başladı ve dış cephesi 2015 yılında tamamlandı.

12 HSB ‘Torna Torso’ Çok Etkileyici Bir Yapıdır

HSB ‘Torna Torso’ Çok Etkileyici Bir Yapıdır
Torna Torso

İsveç’in Malmö şehrinde bulunan HSB ‘Turning Torso’, bir başka mühendislik harikası ve dünyanın en eşsiz gökdelenlerinden biridir. 54 katlı bu listede diğerlerinden daha küçük olmakla birlikte, tasarımı bükülmüş mermer heykel konseptine dayanıyor.

Binanın en üst katı, en alt zemin katına saat yönünde 90 derece yönlendirilir

13 Bir Dünya Ticaret Merkezi Şehrin Mücevheri

Bir Dünya Ticaret Merkezi Şehrin Mücevheri
Dünya Ticaret Merkezi Gökdeleni

2014 yılında tamamlanan One World Trade Center, New York’un gökdelenlerinin tartışmasız en etkileyicisidir. 94 kattan daha yüksek bir boyuta sahip olan bu bina, Batı yarımkürede türünün en yükseklerinden biridir.

Bina en modern güvenlik sistemlerinden bazılarına sahiptir ve kısmen sürdürülebilir malzemeler kullanılarak inşa edilmiştir.