Durmayan Asansör Zinciri ; Paternoster

Kapıları olmayan, durmayan, içeri atlamak ya da dışarı atlamak zorunda olduğunuz ve yalnızca iki kişiyi taşıyan bir asansör zincirini düşünün. Bu düşüncenizin bir adı var “paternoster”. Eğer hiç Almanya, Çek Cumhuriyeti veya İngiltere’de bulunmadıysanız, onlar hakkında hiçbir şey duymamış olabilirsiniz. Bu nedenle, güvenlik yasalarından dolayı 1990’lardan beri kullanmadığımız eski bir okul teknolojisi bu.

Kullanmanın eğlenceli olacağını söylediğinizi duyar gibiyiz , en azından bir çeşit yolculuk gibi geliyor, uyanık ve atlamaya hazır olmalısın, ki bu da yüksek seviyede adrenalin demek! Öte yandan, paternoster asansörü, tipik olarak iki kişilik açık kabin zincirinden oluşan ve sırayla yukarı ve aşağı döngüsel olarak yavaşça hareket eden mühendislik harikası bir motora sahip. Hatta bunu, temel fizik kuralları ve mühendisliği için mükemmel bir örnek olarak tarif edebiliriz.

paternoster

Günümüzde, paternoster asansörlerin çoğu Almanya’da (230), Çek Cumhuriyeti (68), Avusturya, Polonya, Danimarka, Macaristan, İsveç, Slovakya, Finlandiya ve İngiltere’de bulunmaktadır. Avrupa’dan inşa edilen sadece iki paternoster Malezya ve Peru’da.

İlk paternoster asansörleri, mimar Peter Ellis tarafından 1868’de Liverpool’un Oriel Chambers için kuruldu. İnsan taşımacılığı, makine mühendisliği ve mimarlık açısından büyük önem taşıyordu.

Buluş büyük ilgi gördü, İngiliz mühendis Peter Ellis 1877’de ilk paternoster’de patent aldı. Ve 1884’te bir mühendislik firması olan J & E Hall “Döngüsel Asansör” ‘ü kurdu. Büyük bir mühendislik mucizesiymiş gibi paternoster adı, Rab’bin Namazının Latince’deki ilk iki kelimesi ile derin bir şekilde ilişkili olan “Babamız” anlamına gelir. Asansör aynı zamanda tespih boncukları ile aynı döngüydü.

Nordiska rådets session i Helsingfors 2008
Nordiska rådets session i Helsingfors 2008

Dünyanın geri kalan kısmı ancak Avrupa bu yeniliğe hiç dikkat etmedi, ancak Avrupa’da çok önemli kamu binalarına yerleştirildi. Buna ek olarak, paternoster, saniyede 0,3 metre ilerleyen oldukça yavaş bir asansördür.Bu nedenle giriş ve çıkış için oldukça gvenli denilebilir, ancak kanunlara göre birçok ülkede kaza olanaklarını önlemek için yeni paternosterler kurmanın çok tehlikeli olması nedeniyle izin verilmemektedir.

Bununla birlikte, Avrupa’da olacaksanız ve bunlardan birini görmek istiyorsanız, Mühendisliği nefes kesici ve eski mekaniğe saygı duymanızı sağlayacak bu asansörü görmenizi tavsiye ederiz.

Birkaç yıl önce, Hitachi, paternoster gibi çalışan bir sistem geliştirdi; “dolaşan çoklu araba asansör sistemini “yukarı” ve “aşağı” tarafların yanı sıra sonsuz döngüye sahip otomobillere dönüştürdü.