Duvarcı Robot

Mühendislik teknolojisinin gelişmesi tüm mühendislik dallarının etkileşimde olması domino etkisi yaratıyor. Gelişen robot teknolojisi İnşaat mühendisliği açısından da kolaylıklar ortaya çıkartıyor.

Avustralya’da mühendisler bir  duvar ustasına göre  20 kat daha hızlı duvar örebilen , Sadece 2 günde bir evin duvarlarını inşa edebilen robot geliştirdiler. Bu mucizevi Robota hadrian adı verilmekte , hadrian denilince akla ingilteredeki hadrian duvarının gelmesi de gayet normal. peki bu robotun marifeti nedir ? biraz bundan bahsedecek olursak saatte 1000 tuğla dizerek yılda 150 eve eşdeğer duvar örebiliyor. bunu hızına borçlu olduğu kadar ara vermeden uyumadan yemek yemeden çalışabilmesine de bağlı olduğunu söylemek lazım.

mekanik olarak özelliklerinden bahsedelim Bir ekskavatöre monte edilerek çalışabilen modeli şu aşamada uygulamalarda kullanılıyor. bu robotun kalbini ise 28 metrelik bir kol oluşturmakta. bu duvar ustası diyebileceğimiz robot emirlerini ise 3d cad programından almakta. mimar veya inşaat mühendisleri tarafından yapılan hesap ve çizimler sayesinde tuğlaları yerleştiriyor. harç veya yapıştırıcı sürerek bom başıyla basınçla birleştirilmesini sağlıyor

Bu yıl içerisinde Hadrian’ın üretime geçeceği bekleniyor Fastbrick Robotics‘in ceo su Privac ise hadrian hakkında şunları söyledi

“Hadrian sayesinde bir evin inşaatı 6 ay gibi bir zaman avantajı elde edilebiliyor. Neredeyse hatasız bir şekilde mutfak, banyo ve çatı kirişleri paralel olarak üretilebilir. Böylece kolay bir şekilde yerleşen parçalarla duvar örme işlemi tamamlanabilir”

bu mühendislik ürünü sayesinde aslında işi düzgün yapmasının yanın da güvenliliğin sağlanacağı, atık miktarını düşüreceğini ve emisyon miktarını azaltabileceğini de söylemek lazım.

bu teknolojinin yayınlanan simülasyonunu da izlemenizi tavsiye ederiz.