El Yazısını Taklit Edebilen Program

UCL mühendisleri, el yazısını analiz edip buna uygun olarak taklit edebilen yeni bir program geliştirdiler. “My Text in Your Handwriting” ismine sahip program artık bilgisayardan el yazısıyla daha düzenli belgeler yazdırmayı basit hale getirecek.

Mühendislerin geliştirdikleri bu program, kişinin kendi el yazısıyla yazılmış örnek bir yazıyı analiz ettikten sonra, başka bir yazıyı bu el yazısına benzer olarak yazabiliyor. UCL Bilgisayar Bilimlerinden Dr. Tom Haines geliştirdikleri programı şu şekilde açıkladı: “Programımız bir çok uygulama alanına sahip. Örneklemek gerekirse, birisine çiçek göndermek için çiçekçiye gitmenize gerek olmadan notunuzu el yazısıyla yazabilecek veya çeşitli dergilerde çeviriler sonucunda yok olan yazarın dokunuşlarını bozmadan okuyucuya el yazısından çıkmış bir metin sunulabilecek.” dedi.

Yazarın el yazısını baştan oluşturmak için program bazı karakteristik özellikleri inceliyor. Bunlar; kalem dokusu, rengi, karakterler arası bağlar, karakterler arası boşluklar, satırlar arası dikey mesafeler ve diğer bir çok özellik.

Sistem bir çok anlamda esneklik gösteriyor. Örneğin bir kaç düzenleme ve çaba ile tarihi karakterlerin yazılarını da bu şekilde kullanmak mümkün olabiliyor. Denemelerde şu karakterlerin el yazıları kullanıldı; Abraham Lincoln, Frida Kahlo ve Arthur Conan Doyle.

Ayrıca yapılan testlerden biriside bu yazıların ne kadar gerçeğe yakın olduğuyla alakalıydı. Bağımsız bir denek grubu oluşturuldu ve ünlü kişilerin kendilerine ait el yazıları ile program vasıtasıyla oluşturulan yazılarının hangisinin gerçek olduğu soruldu. Tüm tahminlerin %40 ı program tarafından oluşturulan yazının gerçek olduğunu belirtti. Bu da açıkça gösteriyor ki program işini oldukça iyi düzeyde gerçekleştirebiliyor.

Mühendisce