Elektrik Üreten Kaldırım Taşları

Elektrik üreten kaldırım taşları teknolojisi aslında yeni bir teknoloji değil ABD ‘de 2009 yılından beri bu mühendisliği üreten Pavegan firması bulunmakta. Ancak bu firma bu üretimi yaptıktan sonra kenara çekilmeden AR-GE çalışmalarına devam etti ve yeni nesil karolarda daha verimli ve adım bilgilerini kaydeden akıllı karolar yaptı.

Yani artık kaldırım taşları sadece elektrik üretmekle kalmıyor ve döşenen bölgedeki adım sayısını da hafızasına alabilmekte. Bu yeni karolar basıldığı zaman hafif hareket ederek elektrik üretimini sağlamaktadır. Dünyada en çok insanın gelip geçtiği yerlere konulan bu kaldırım taşları Paris maratonu,  Brezilya ve Nijerya’daki futbol sahalarına konulmuştu.

elektrik üreten kaldırımlar

Firma karolar üzerine Ar-Ge çalışması yaparak elektrik üretiminin yanı sıra, veri toplamaya da başlıyor. Estetik açıdan da gelişmeler yapıldı.Yeni yapılan üçgen tasarımın hem enerji üretimini hem de veri yakalamayı kolaylaştıracağı ön görülmektedir. Yeni üretilen kaldırım taşları eskilere nazaran 200 kat daha fazla güç üretiyor. Pavegen‘ın mühendisleri her bir adımda 5 Watt’tan fazla enerji üretilebiliyor.

Bütün bu özelliklerinin yanında kolay döşenebilir olması ve sağlam olması da bu karoların tercih edilmesi için önemli bir faktör oluyor. Akıllı karolar sayesinde yürünen yol boyunca aydınlatma sisteminin aktif olması da mümkün belki reklamcılık alanın da bilboardlar da  da kullanılabilir.

Mobil uygulamalara da bu kaldırım taşlarını kullanan kişiler de ne kadar adım attığını görebilecek.  bu mühendislik ürününün birim fiyatı normal karolara yakın olarak belirtilmiştir.