Elektrikli Arabalar için Kablosuz Şarj

Bilim adamlarına göre, üzerinde çalışılan sistem, günümüzde kullanılan sisteme göre %90 verim ve 3 kat işlevsellik elde etmiştir. Tanıtım amacıyla tek dönüştürücülü sistem, ekstra 10 kilowatt-saat batarya eklenen elektrikli bir Toyota RAV4’e entegre edilmiştir. Enerji aracın dışındaki bir verici plakadan aracın ön ucundaki alıcıya iletilmiştir. Buradan da bir kontrolör vasıtasıyla bataryaya aktarılmıştır.

ORNL Power Electronics ekibi lideri Madhu Chinthavali ,  “Bir kaç yıl önce yapılan laboratuvar deneylerine oranla muazzam bir gelişme gerçekleştirdik.” dedi. Ayrıca ” Bir yol haritası belirledik ve başlangıç olarak bir kaç Toyota aracı kullanarak sırasıyla ileri mühendislik, dizayn, ölçek büyütme ve entegrasyon adımlarını izleyerek sonuca ulaştık. Ve sonunda tüketici pazarı için hazır olmaya çok daha yakın bir teknolojiye sahibiz” dedi.

Şirket sıradaki hedeflerinin 50 kilowatt güce sahip kablosuz şarj olduğunu ve bu şarjı mevcut kullanılan sistemlere uygun ve hızlı bir şekilde uyum sağlaması için çalıştıklarını dile getirdi. Kablosuz şarjın , geleneksel kablolu şarj ile eşdeğer ölçüde olması, aynı zamanda bazı önemli adaptasyon etkilerinin olabileceği ama bunlara rağmen şu anda kullanılan araçlar için çok büyük kolaylık olacağını belirtti. Bu teknolojinin kamyon ve otobüs gibi araçların kullanımı içinde kullanılabilmesi için büyük enerji seviyelerinde şarj yeteneği gerekmektedir ve bunun gelişmesi biraz daha zaman alacaktır.

Bu projeyi yönlendiren bir diğer kişi olan araç sistemleri programı menajeri David Smith, ” Kablosuz şarj imkanının, kablolu şarja göre daha verimli ,özerk ,uygun ve güvenli seçeneklerini sunan bir paradigmadır. Tanıttığımız teknoloji araçların üzerinde giderken aynı zamanda şarj olabileceği elektrikli yollar için bir basamak oluşturacaktır. ” dedi.

Mühendisce.com