Elektrostatik Motor

Geliştirilen yeni mühendislik teknolojisi ile mobil elektrostatik motor bir çok özelliğiyle ezber bozacak. Winconsin Üniversitesi mühendisleri tarafından geliştirilen bu teknoloji bir çok alandaki kullanımları kolaylaştıracağa benziyor.

Mühendislik sınır tanımıyor yeni geliştirilen masaüstü motor tümüyle ezber bozan bir çalışma prensibi kullanıyor. C-Motive Teknolojileri tarafından  yapılan yeni motor Wisconsin Üniversitesi Mühendislik Fakültesinin desteğiyle geliştirilmekte. bu motorun en büyük özelliği ise elektriği dönme gücüne çevirirken, manyetik alan değil elektrik alanını kullanması diyebiliriz.

Bu Mühendisçe fikirin babası Benjamin Franklin diyebiliriz.18.yüzyılda bu tarz bir motorun üretilebileceğinden bahsedilmiş ancak sadece fikir olarak kalmıştı.yüzyıllar sonra ise Mühendislik imkanlarının gelişmesi sayesinde hayata geçirilmiştir.Manyetizmadan yararlanarak üretilen motorlar günümüzde her alanda kullanılmakta, Bugün gelinen teknoloji sayesinde , makine mühendisliği ve gelişmiş üretim teknikleriyle elektrostatik motorlar da üretebilecek.

Bundan bir kaç yıl önce Dan Ludois doktora tezinde bir fikir ileri sunmuştu ; manyetik alanlar yerine , elektrik alanların uyarılmasıyla elektrostatik çekimle motorlarda dönüş sağlanabileceği.peki ama bu yeni elektrostatik çekimle çalışan motorların insanlığa katkısı ne olacak ağırlık ve  maliyetten tasarruf edilirken, verim artacak. bunun yanında bakım masrafları da oldukça düşecek.Motorun göstergesinde birbiri içine geçmiş dönen tabakalar özellikle saç kalınlığında tutulup, farklı bir hava yastığı teknolojisi kullanıldı. Voltaj , (sabi) plakalara aktarılarak elektrostatik alan oluşturuldu, dönen plakaların da bundan etkilenerek dönmeleri sağlandı.

Ludois’e göre ;

“Elektrik yükü plaka yüzeyleri arasında oluşturularak, yükün manipülasyonu yardımıyla elektriği dönme hareketine dönüştürebilir ya da elektrik gücü bir plaka setinden diğerine aktarılabilir. Bu şekilde bir kuplaj kullanılarak güç verilen nesneler dokunmadan çalıştırılabilir, ”

Bu motor yüksek voltajlara oldukça hassas bir şekilde kontrol edilen elektronikle dayanmakta.Bu motorda şeritler bir birlerinin yüzeylerine temas etmeyecek bir şekilde ayarlanmakta bunun sonucu olarak da Ludois temas olmazsa bakıma da ihtiyaç duyulmaz diyor.

Ludois ayrıca Mühendislik öğrencilerinin kampüs sınırlarını aşması gerektiğinden de bahsediyor. İlk olarak bu sistemi Mühendislik fakültesinde öğrenciyken keşfettiğini söyleyen Ludois Şu anda bu iş için bir çok yarışmadan ödül aldığından da bahsetmekte.

Mühendisce