EMP Saldırısına Dayanıklı İletken Beton

Nebraska-Lincoln Üniversitesi İnşaat mühendisliği profesörleri EMP saldırısına dayanıklı elektrik iletkenliği olan yeni bir beton geliştirdiler.

Elektromanyetik enerji yoluyla yapılan bir saldırı, enerji güvenlik sistemleri ve veri merkezleri gibi ulusal güvenliği ve kritik altyapıyı tehdit eden yaşamsal öneme sahip elektronik sistemleri devre dışı bırakabilir.

Nebraska mühendisleri Christopher Tuan ve Lim Nguyen, yoğun seviyede elektromanyetik enerjinin darbelerine veya EMP’ye karşı dayanıklı uygun maliyetli bir beton geliştirdiler. Yapının içindeki elektronikler koruyucu betonla inşa edilerek veya kaplanarak  EMP’den korunmaktadır.

Nebraska-Lincoln Üniversitesi, afetlere dayanıklı yapılar geliştiricisi ve üreticisi olan American Business Continuity Group LLC’ye bu kalkan teknolojisini lisanslamak için bir anlaşma imzaladı.

Günümüzde elektromanyetik enerji her yerde bulunuyor. Güneş ışığı, radyo dalgaları ve mikrodalgadan X-ışınlarına ve gama ışınlarına kadar geniş bir yelpazeyi ve kapsar ve dalgalar halinde dolaşır. Ancak, yüksek seviyede bir nükleer patlama veya bir EMP cihazından kaynaklanan elektromanyetik dalga patlaması, elektronik arızalara neden olan elektrik akımı ve gerilim dalgalanmalarına neden olabilir.

İletken Beton

EMP koruması sağlayan beton inşaat mühendisliği profesörleri Tuan and Nguyen’in ortak projesi olan elektrik iletkenliği sağlayacak beton fikrinden ortaya çıktı. İlk önce karayolları ve köprüler gibi önem düzeyi yüksek yüzeylerden kar ve buzları eritmek için patentini aldıkları iletken betonlarını geliştirdiler. Ayrıca, ürettikleri bu betonun başka bir önemli özelliği olan elektromanyetik enerjiyi bloke etme kabiliyetine sahip olduklarını gördüler.

Bu geliştirilen teknoloji elektromanyetik enerjiyi absorbe ederek veya yansıtarak çalışıyor. Geliştirici ekip, bazı standart beton agregalarını ana bileşenleri ile değiştirdi. Bu bileşen manyetit, bir sünger gibi mikrodalgaları emen manyetik özelliklere sahip bir mineral. İçeriğindeki karbon ve metal bileşenleri daha iyi absorpsiyonun yanı sıra daha iyi yansıtma içeriyor.  Hem elektromanyetik dalgaları emen hem de yansıtabilen bu beton, mevcut koruyucu kalkan teknolojilerle karşılaştırıldığında çok daha etkilidir.

Tuan, mevcut koruyucu yöntemlerden daha uygun maliyetli ve esnek olduğunu da belirtti. Günümüzün koruyucu kalkan teknolojileri, pahalı metal panel veya perde konstrüksiyonu gerektiren metal kaplamaları kullanıyor ve büyük yapılardaki fizibilitesini sınırlıyor.

Mühendisce