En Başarısız 10 Kontrollü Yıkım

Kameralar kayıttayken çekilen en başarısız 10 kontrollü yıkım sizlerle… Umarız daha iyisini yapabilirsiniz.

Büyük şehirlerde nüfusun artmasından dolayı arsalar değerlendiği için az katlı veya kullanım ömrünü doldurmuş yapılar yıkılarak yerine yenileri inşa edilir. Dünyada da örnekleri bu şekildedir. Ortalama bir yapı ömrünün 50 sene olduğu düşünüldüğünde, kontrollü yıkım çok önemli bir hale geliyor. Fakat bunun çevreye zarar vermeden yapılması gerekiyor.

Geçtiğimiz senelerde kameralar kayıttayken yaşanan tam bir fiyaskoya dönen “kontrollü” yıkımları aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

 

Dünyada günümüzde kullanılan kontrollü yıkım teknikleri üçe ayrılmaktadır. Bunlar :

  • En Tepeden Aşağıya Doğru Kademeli Yıkım : Çatıdan başlanılan yıkım da, katlardaki yapı elemanları olan kiriş, kolon ve döşemeler kesilir. Bu işlem teker teker her kata uygulandığı için oldukça zaman alır. Bu yöntem çok yakınında kullanımda olan yapı varsa gereklidir.
  • Tümden Devirme : Yapının en alt kısmında bulunan kolon ve kirişler kırılarak yapılır. Çevresinde herhangi bir yapının olmaması durumda uygulanabilecek olan bu yıkım türü, yıkacak olan operatörler bakımından oldukça tehlikelidir.
  • Tümden Yıkım :  Yapının taşıyıcı sistemine patlayıcılar yerleştirilir ve eş zamanlı olarak patlatılır. Yapının aynı eksende çökmesi gereklidir. Yüksek binalarda çevreye zarar vermemesi amacıyla bu yöntem uygulanır. Eğer ki videoda olduğu gibi yan taraflara geçiş olursa bu tam bir fiyasko olarak nitelendirilir.

Mühendisce