En Büyük Boyutlardaki Kontrplaklar Üretildi

Şu ana kadar üretilen ve testleri geçebilen en büyük kontrplak yapı panosu üretildi.

Bir Oregon kereste şirketi tarafından geliştirilen ve Oregon Devlet Üniversitesi’nde test edilen yeni büyük bir kontrplak yapı panosu şimdiye kadar üretilen en büyük bu türdeki ürün olabilir.

İnşaatçılar, 1,22 metre genişliğinde, 2,44 metre uzunluğunda ve kalınlığı 8 ile 30 santimetre arasında değişen standart kontrplak levhalara aşinalar. Oregon’daki Freres Kereste Şirketi tarafından yapılan yeni paneller 3.66 metre genişliğinde, 14.63 metre uzunluğunda ve 0.6 metre kalınlığında üretilebiliyor.

Kereste şirketi, Oregon Devlet Gelişmiş Ahşap Ürünleri Laboratuvarı’nda bir yıldan fazla süredir performans ve geliştirme testlerini yaparak Ekim ayında yeni panellerinin başarıyla üretildiğini açıkladı. OSU’nun Orman Koleji’ndeki yardımcı doçent olan ve testleri denetleyen Ari Sinha, “Sonuçlar çok umut verici görünüyor. Ayrıca bu eşsiz ürün ile Oregon kırsallarındaki iş potansiyeli daha da artabilecek.” dedi.

Çok yönlülük, Toplu Kontrplak Panel (MPP) olarak bilinen ürünün faydalarından biridir. Sinha, “Bu paneller farklı uygulamalar için özelleştirilebilir, çünkü çok iyi sıkıştırma özelliğine sahipler, bu özellik paneller kadar kolonlar için de kullanılabilir. Kaplama imalat süreci, imalatçıların tahta parçacıklarını yönlendirmesini ve düğüm gibi daha küçük ağaçlarda bulunan kusurları nihai ürünün gücünü muhafaza edecek şekilde dağıtmasını sağlıyor.” dedi.

Sinha’nın laboratuarındaki testler, yoğunluk, yapışkan bağlanma ve bir depremde yaşanan dikey ve yatay gerilmelere karşı direnç gibi panellerin yapısal ve fiziksel özelliklerine odaklandı. Yılın ilk döneminden sonra ek testler planlanmaktadır.

Ayrıca, Masif Kontrplak Paneller,% 20-30 daha az ahşap ile Çapraz Lamine Ahşap paneller olarak bilinen benzer bir ürünün performans özelliklerini elde edebilir.

Mühendisce