En Görkemli 5 Kontrollü Yıkım

Geçmiş yıllarda yapılan kontrollü yıkımlar arasından seçtiğimiz en görkemli 5 yıkım ve videosu.

Doğal felaketlerden patlayıcılarla yıkıma kadar binaların ve altyapının yıkılabilmesi için birçok yol vardır. Bu yıkım türleri birbirine benzese de, hiçbiri kontrollü yıkım kadar ilham ve mühendislik içermez. İşte stadyumlardan ve barajlardan gökdelenlere kadar en görkemli 5 kontrollü yıkım.

Kingdome, Seattle

Şimdiye kadarki en ünlü Seattle binalarından biri olan Kingdome, 1976 yapıldı ve o zamanlardan itibaren sıkıntı verici bir stadyum olarak adlandırıldı.  2000 yılına geldiğinde kapatıla stadyumda birçok etkinlik gerçekleştiriliyordu. Mart 2000 itibariyle o zamana kadar yıkılan en büyük bina ünvanını kazanmıştı.

 

AfE Kulesi, Almanya

116 metre uzunluğunda, 1972 yapımı AfE Kulesi, 2014 yılında Almanya’da kontrollü yıkım yapılan en uzun bina oldu. Şehrin merkezindeki 50.000 tonluk gökdelen, yaklaşık 10.000 civarı patlama ile seyredenleri hayran bırakmıştı. Ayrıca potansiyel enkaz parçalarının fırlamasını önlemek amacıyla çevresine 6 metre yüksekliğinde bir duvar oluşturulmuştur.

 

J.L. Hudson Şirketi, Detroit

J.L. Hudson Şirketi 1881 yılında kuruldu ve 1960’ların başında Detroit’te 205.000 kare büyüklüğünde bir şehir bloğunu aldı. Bina, 26 kat ve 146 metre uzunluğu ile dünyanın en uzun mağazasıydı. Mağaza 1998 yılında yıkıldığında, Hudson o zamana kadar yıkılmış en uzun bina oldu.

 

Glines Kanyon Barajı, Washington

210 fit yüksekliğindeki, Washington’un Elwha Nehri üzerindeki Glines Kanyon Barajı yıkımı o zamana kadar gerçekleştirilmiş en büyük barajdı. 1927’de inşa edilmiş ve 2014 yılına kadar iyi durumda kaldıktan sonra, baraj katmanının üst kısmı bir taşıyıcının üzerinden ekskavatörler vasıtasıyla parçalandı. Alt kısım ise patlayıcılar ile kontrollü olarak yıkıldı.

 

Bow Valley Tıp Merkezi, Calgary

Calgary’deki Bow Valley Tıp Merkezi, bu listedeki diğer yapıları göre o kadar uzun veya büyük değil. Fakat 20 farklı binayı aynı anda yıkmak oldukça ihtişamlı. Özellikle bu binalar oldukça büyük bir kalabalığın bulunduğu bir bölgede yer aldığı için, 20 dakikalık bir gecikme ile yıkım gerçekleştirildi.