En Verimli Güneş Pili Üretildi

yenilenebilir enerji kaynakları üzerinde en çok çalışma yapılan ve yapılması gereken alanların başında gelmektedir. Günümüzde mühendislerin doğa dostu enerji üretimi için bir hayli efor sarf ettiklerini söylesek yanlış olmaz. Bu doğrultuda yapılan çalışmalarda yeni bir rekor kırıldı Güneş pilleri verimliliğinde yeni bir rekor.

University of New South Wales Bünyesindeki mühendisler tarafından güneş ışığını %34,5 verimlilikle elektrik enerjisine dönüştürebilen yeni bir güneş pili icat edildi. Bu verimlilik ile teorik enerji üretimi hesaplarına oldukça yaklaşılmış oldu. Bu veriler doğrultusunda kırılan rekor aslında 28 santimetrekarelik dört eklemli prizmaya gömülü bir panel sayesinde oldu. Bu panel güneş ışınlarnı dört banda bölünmesini sağlıyor. Böyle olması ise her bir bölümde çok daha fazla enerji biriktirilmesine olanak sağlıyor.

Aynı mühendisler %40 verimle çalışan bir panel daha üretmişlerdi . Ancak bu panellerin boyutları oldukça büyüktü.(800 santimetrekare) Bu çalışmanın ardından şu an ki boyutlarda ve yoğunlaştırıcı kullanılmadan üretilen 28 santimetrekarelik güneş pili yeni rekor diyebiliriz. Alman araştırmacılar tarafından 2050 yılına kadar üretilmesi öngörülen bu pillerin şu aşamada oluşturulmuş olması ise oldukça önemli olarak altı çizilmesi gerekiyor.

 

verimli güneş pili
verimli güneş pili

Bu pillerin üretiminde çalışan Mühendis , Green ; Avustralya’nın fotovoltaik piller üzerinde yaptığı çalışmaların ülkeye 8 milyar dolardan daha fazla bir ekonomik gelir sağladığını da vurguladı.

pillerin geliştirilmesi için mühendislere Avustralya Yenilebilir Enerji Temsilciliği (ARENA) tarafından 1.4 milyon dolarlık bir mali destek sağlanıyor. Sadece pillerin ülke ekonomisine bir yıl içerisinde 750 milyon dolarlık bir tasarruf sağlayacağı öngörülmekte.

Ülkelerin enerji konusunda yaşadıkları sıkıntılar arttıkça bu tarz çalışmalar da oldukça değerlenecektir. enerji mühendisliği kavramı avrupa üniversitelerinde oldukça büyük bir öneme sahipken biz kendi ülkemiz için daha konuşulacak kadar bile değerli görmüyoruz. tabii ülke için de tekelleşmiş kurumsal firmaların da bu tarz projelere ciddi yatırımlar yapmasını da beklemekteyiz ne kadar hayalperest bir düşünce de olsa ülkemizin geleceği için oldukça önemli olduğunun altını çizmekte fayda var.