Endüstri Devrimi Öncesi Mühendislik

Bilim, bilinçsiz kahramanlarla doludur, ancak nadiren çok eski bilim insanlarına odaklanırız.

İskenderun Heron, Mühendisliğin Büyük Büyük Dedesi, şimdiye kadarki en akıllı yenilikçilerden biridir. İlk satış makinesi, buharlı motor ve rüzgar enerjisi ile çalıştırılan bir makine tasarladığı bilinmektedir.

Heron, bilim, mühendislik ve felsefe için bir merkez üssü olan Mısır İskenderiye’de yaşıyordu. Heron, bir matematikçi olarak, en eski bilim insanlarının önünde birkaç yüz bin mekanik tasarım ve makine geliştirdi.

Heron Otomatiği – İlk Robot
Kaynaklar, Heron’un 60 CE’deki amfitiyatroda izleyicileri eğlendirmek için bir araç olarak ilk programlanabilir robotu icat ettiğini öne sürüyor. Güç üretmek için düşen ağırlığıyla iki dingilin etrafına sarılan halatlı bir araba kurdu. Bu, robotun yön değiştirmesini ve önceden programlanmış bir rota boyunca hareket etmesini sağladı. Bu ilkel mekanizma modern bir ikili bilgisayar diline çok benzemektedir; hatta eski moda yumruk kartları aynı prensibe dayanıyordu.

Balıkçıl otomat
Heron da ilk satış makinesini icat etti. Cihaz, bir yuvaya bir madeni para koyduktan sonra kutsal su tedarik etti. Para bir kranka bağlı tepsiye düştü ve suyun dışarı akmasına izin veren bir valf açtı. Sonunda, bozuk para bir tablayla tepsiden kayarak kaldıraç yerine oturdu ve bir sonraki ibadetçiler için hazırlandı.

Heron ayrıca, modern tiplerden çok daha büyük bir şırınga gibi birçok cihaz icat etti. Kendini sofistike hidrolik pnömatik ilkelere dayanan bir çeşme yaptı. Çeşme iki rezervuar içeriyordu. Biri üst tablaya dökülen suyla doldu. İlk rezervuara aktı ve suyun içeri girmesini sağlayan ikinci rezervuara hava sıkıştı ve güçlü bir jet oluşturdu.

Heron buhar makinesi olan aeolipile ile ün kazandı.


Aeolipile, buharın gücünün nasıl açılacağını gösterdi. Merkezsiz su radyatörü ısıtıldığında bükülmez radyal türbin. Bir kazan üzerindeki bir bakır ayaktan, yüzeyden dikey olarak yukarıya doğru iki boruyla oluşuyordu.

Heron, o dönemde sihirli görünen bir takım tapınak kapılarını açmak için ısı ve pnömatiği kullanan otomatik bir tapınak kapı açacağı icat etti. Ayrıca rüzgar enerjisi ile çalışan bir organ yaratmak için en basit özgür enerji kaynaklarından rüzgar kullandı.

o dönemler için sadece bir ‘kahraman’ değil. Mühendislik, matematik, geometri ve fizik konularında da uzmandı.