Esnek Devreler ile Giyilebilir Teknoloji

Wisconsin-Madison Üniversite’nden Elektrik ve Bilgisayar Mühendisleri yeni esneyebilen entegre devreler üreterek giyilebilir teknoloji için büyük bir dönüm noktasını aştılar.

Günümüzde giyilebilir teknoloji pazarı eğlenceli çeşitliliğiyle müşterilerin ilgisini çekmeye başarmışa benziyor. Akıllı giyilebilir elektronikler; güneş ışığıyla birlikte müzik çalmaya başlayıp uyandırma, diğer elektronik araçları şarj edebilme ve giyen kişinin etrafındaki havayı temizleme vb. gibi bir çok görevleri yapabilmekteler.

Wisconsin-Madison Üniversitesi’nden bir ekip dünyanın en hızlı esneyebilen ve giyilebilen devrelerinin üretimini gerçekleştirdi.

Örneklerle anlatmak gerekirse, bir yoğun bakım ünitesinde epidermal elektronik sistemler, alışılmış arapsaçına şeklindeki teller ve kabloları azaltıp hasta konforunu artırarak, sağlık personeline uzaktan ve kablosuz olarak hastaları izlemek için fırsat tanır.

Esnek entegre devreler çok güçlü ve özel bir yapıya sahipler. Çift bükümlü telefon kablolarından ilham alınan teknoloji, 2 çok küçük boyuttaki güç iletim kablolarının iç içe geçmesiyle oluşmuştur.

Bu kıvrımlı yapı, metal bloklardan oluşan 2 tabakadan meydana geliyor. İletim kabloları hiçbir şekilde işleyiş performansına etki etmeden esneyebilmeyi sağlıyor. Aynı zamanda devreleri sararak bir zırh gibi dışarıdan gelebilecek temaslara karşı ekstra koruma oluşturuyor. Ayrıca bu şekilde içerisinden elektro manyetik dalgalar geçiyor ve kayıp sıfıra indiriliyor. Şu anda, araştırmacıların geliştirdiği esneyebilir entegre devreler 40 gigahertz radyo frekansı seviyelerine kadar çalışabilir.

Ayrıca günümüzde kullanılan devre kablolarına oranla daha ince bir yapıya sahipler. Günümüzdeki kablolar 0.64 milimetre kalınlığına sahipken yeni üretilen esneyebilen entegre devreler 0.025 milimetre kalınlığıyla önemli ölçüde bir incelik sağlıyor. Bu ultra ince yapısıyla birlikte epidermal elektronik sistemler ve daha bir yararlı projede kullanılabilmek için yeterli olacak.

Mühendisce