Esneyebilen Elektornik Devreler

Mühendislik, insan gücüne bağlılığı azaltmak için olağan hızıyla gelişmekte, gelişmekte olan mühendisliğin en büyük ürünlerinden birisi de robotlar .Robotların işlevselliği kadar estetiği de ön plana çıkmaya başladı. Öyle ki dokunmaya duyarlı robot derileri yada prostetikleri geliştirmek için çalışlıyor bu çalışmanın ürünü olarak da stabil ve esneyebilen elektronik devreler. İsviçre EPFL araştırma enstitüsünden Mühendisler bu yolda büyük büyük bir gelişme kaydettiler. maksimum 4 kata kadar esneyerek eski boyuna dönebilen elektronik devreler yapıldı.

Bu esnek devrelerin sırrı sıvı metalden yapılması, peki sıvı metal denilen bu alaşım neden oluşuyor? sorusu aklımıza gelecektir,bu alaşım altın ve galyumdan oluşuyor. Galyum iyi elektriksel özelliklere sahip, ayrıca yüksek soğutma teknolojisi sayesinde oda sıcaklığında bile sıvı halde kalabiliyor.

Altın, galyumu homojen bir film haline getirip, elektrik akımının da sorun yaşanmasına engel olmakta. Yani altın olmasaydı galyum damlacıklar halinde ayrışacaktı.

Elde edilen bu iletken alaşım elastik polimer katmanlardan açılan çok küçük kanallar boyunca dağılıyor. bu şekilde hazırlanmış bir elektronik devre, akımı hiçbir problemle karşılaşmadan 4 kata kadar esnetebiliyor. yani katlanabiliyor ve büküle de biliyor.

daha fazla bilgiyi aşağıda hazırlanmış video dan da izleyebilirsiniz.