Europa’da Yaşam Belirtileri

Jüpiter’in uydusu Europa’da yaşamın devamlılığını sağlayabilecek kimyasal denge olabileceği öne sürüldü. Çalışmalar hızlandırıldı ve yeni bulgular yolda.

Jüpiter’in uydusu olan Europa kimyasal dengeyi sağlayacak gaz miktarlarında Dünya’ya benzerliği ile dikkat çekti. Bu kimyasal dengeden kastı hidrojen ve oksijen üretimi.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) yürüttüğü çalışmanın sonuçlarını “Geophysical Research Letters” isimli dergide yayımladı. Bu çalışmada Europa’nın buzul yüzeyinin altındaki tuzlu okyanus sularının insan yaşamına elverişli bir ortam sağlayacağı belirtildi.

Araştırmada Jüpiter’in yaydığı radyasyonunun, Europa’nın yüzeyindeki buzul tabakada erimiş halde bulunan suları parçalayarak oksijen-hidrojeni tuzlu okyanus suyuna verdiği ve bunun da Dünya’dakine benzer şekilde okyanus yaşam döngüsünü oluşturabileceği düşünülüyor.

NASA bu gelişmeler doğrultusunda Jüpiter’in uydusu Europa’ya uzay aracı göndermek için hazırlıklarına başlandığını açıkladı. İnceleme yapmak üzere gönderilen uzay aracı, yüzeyin ne kadar altında suyu bulunduğunu ve zeminin özelliklerini öğrenip daha kapsamlı araştırmalar için kaynak oluşturacak.

Mühendisce