Geçmişten Günümüze Yeni Dünya Keşifleri

Araştırmacılar güneş benzeri bir yıldızın yörüngesinde bulunan, Dünya büyüklüğünde ve yaşanabilir gezegeni bulmak için çalışmalarını aradıkları özelliklere sahip belli gezegenlere yönlendirdiler.

Yeni keşiflerden biri olan Kepler-452b ile başlayalım. Bu gezegen tam anlamıyla yeni bir Dünya bulmayı bekleyenlerin hayallerindekiyle birebir örtüşüyor. Çünkü kendi güneşine olan uzaklığı sıcaklık bakımından yaşanabilir gezegen klasmanına uyuyor. Boyutu ise Dünya’nın 1.5 katı kadar. Yörüngesinde bulunduğu güneşi ise bizimkine oldukça benzerlik gösteriyor. Ve büyük ihtimal kayalıklı bir yapıya sahip olması bekleniyor.

Fakat teknolojinin gelişmesiyle birlikte bu tanımlamalara uyan ve Dünya ile benzer özellikler gösteren daha başka gezegenlerde keşfedilmeye başlandı.

Bu gezegenden öncesinde ise Dünya’ya en benzer gezegen olarak Kepler-186f düşünülüyordu. Tüm bu gezegenlere niye aynı isimler veriliyor derseniz, hepsi Kepler Uzay Teleskopu ile keşfedildi. 500 ışık yılı uzaklıktaki bu Kepler-186f , Dünya’ya göre %10 daha geniş çapa sahip. Hepsinden önemlisi kendisi sisteminin güneşinin yaşanabilir alanında bulunuyor. Ve büyük ihtimal yüzeyinde su bulunuyor.

Fakat bir sorun var ki 130 günlük yörüngesiyle bir “Kızıl Cüce Yıldız” etrafında dönmekte, bu da demek oluyor ki bizim güneşimizden daha soğuk olacak. Hesaplamalara göre bizim aldığımız enerjini yaklaşık 3 te 1 ini alabilmekte. Bu özellikte Kepler-186f ‘in yaşanabilir alandan dışarda olduğunu gösteriyor. Bilim adamları bu durumu şöyle açıklıyor; “Eğer ki bu gezegende öğleyin ışığın parlaklığını kıyaslayacak olursak, Dünya’daki güneş doğumundan 1 saat önceki ışık kadar olacak.

Kepler-186f’ den önce ise Kepler-62f vardı. 2013 Nisanında keşfedilen gezegen Dünya’ya en benzer gezegen olarak biliniyordu. Dünya’dan %40 daha büyük ve 267 günlük yörüngesinde bulunduğu güneşi bizimkine oranla daha soğuk ve daha ufak. Lyra takım yıldızlarına yaklaşık 1200 ışık yılı uzaklığında bulunuyor. Bu özellikleri hala yaşanabilir bölgede bulunduğunu gösteriyor.

Bu gezegenlerden önce ise; Kepler-69c, Kepler-22b ve Gliese 667Cc gibi gezegenler keşfedilmiş. Fakat güneşlerinin Kızıl Cüce yıldız olması veya gezegenin çok büyük olması sebebiyle yeni arayışlara gidilmişti.

“Çok büyük, çok belirsiz ve yanlış yıldızın yörüngesinde bulunuyor” gibi  sebeplerden ötürü çok sayıda gezegen elendi ve elimizde bulunan en iyi seçenek Dünya. Umarız yeni gezegenleri bulmak zorunda kalmayız. Bulacaksak da sıradaki Kepler-452b olabilir.

Mühendisce