Gelişmiş Biyonik El Tanıtıldı

Günümüzdeki  Biyonik el teknolojisi daha da geliştirilerek kullanıma sunuldu. Paralimpik kayakçı Danny Letain kendisi için üretilen eli kullanmaya başladı.

Bir iş kazasında elini kaybeden Kanadalı atlet sonunda protez koluna sahip oldu.  Simon Fraser Üniversitesi’nde geliştirilen robotik kol bir çok kişi için daha önce kullandıkları protezlere oranla çok daha etkin bir kullanım sunuyor. Mühendislerin üzerinde büyük çalışmalar yürüttüğü kol tam anlamıyla robot teknolojisi kullanılarak üretildi.

Simon Fraser Üniversitesi araştırmacıları paralimpik kayakçı Danny Letain ile çalışarak yeni biyonik kolun nasıl olması gerektiğine karar verdiler. Günümüzde kullanılan diğer protezlere göre farklı olan yeni kontrol sistemini Danny Letain’in üzerinde deneyen mühendisler olumlu sonuçlar aldılar. Üst kol amputeleri için üretilen protez dünyanın en gelişmiş biyonik eli olarak gösteriliyor.

Letain bir lokomotif mühendisiydi. 35 sene önce yaşadığı kazayla sol kolunun dirsekten aşağısını kaybetti. Bu zamana kadar vücuttan güç alarak çalışan bölünmüş kanca uçlu bir protezi vardı. Bu protez kayışlar yardımıyla yapay uzuvun manevra yapabilmesini sağlıyordu. Letain bu süreci “hareket doğal değil ve yorucu” olarak nitelendiriyor.

Letain sözlerini şöyle devam ettirdi: “Yeni sistem ile eli açıp kapadığımı hissediyor gibiyim. En heyecanlı bölüm ise işaret parmağımı ve serçe parmağımı kazadan bu yana ilk kez hissedebiliyorum. Kanca ile tüm bu kasları kullanamıyordum. Bu sistem tamamen yepyeni bir his veriyor.” dedi.

Mühendisce