Genetik ve Biyomühendislik Nedir?

Genetik ve Biyomühendislik nedir nasıl olunur iş hayatı nasıl olur?

Genetik ve Biyomühendislik

Bu mühendislik dalı lisans programı biyolojik sistem ve süreçlerden yararlanarak yeni teknolojilerin geliştirilmesini amaçlamaktadır. Bunun için öğrenciler mühendisliğin temel ilkelerini kavrayarak biyolojik mekanizmaları ve olayları mühendislik perspektifinden incelemeyi öğreneceklerdir. Böylelikle öğrenciler matematik, fizik ve kimya gibi temel bilimlerde çok sağlam bir altyapı oluşturarak moleküler biyoloji, biyokimya, genetik ve hücre biyolojisi, biyomalzemeler, biyodinamik, biyoısı iletimi, biyorobotik’in esaslarını kavrayacaklar ve bütüncül bir görüşe sahip olmaları istenmektedir.

Bu bölümde biyolojik sistem ve süreçlerden yararlanarak yeni teknolojilerin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Bunun için öğrencilerin mühendisliğin temel ilkelerini kavrayarak biyolojik mekanizmaları ve olayları mühendislik perspektifinden incelemeyi öğrenmelisiniz. Yani tam olarak matematik, fizik ve kimya gibi temel bilimlerde de çok sağlam bir altyapıya sahip olmanız gerekmektedir.

Mezun olduktan sonra biyoloji bilimleri ve biyoteknolojinin çeşitli alanlarında faaliyet gösteren sanayi (kimya, ilaç, gıda gibi) kuruluşlarında ve tarım sektöründe araştırmacı ve yönetici olarak çalışabilirsiniz, laboratuarlarda yaptıkları çalışmaları sanayi sektörüne aktarma görevini de üstlenebilirsiniz. Örneğin neden siz kansere karşı bir ilaç geliştirebilirsiniz. Bunların yanı sıra hastanelerde, ilaç endüstrisinde, çevre koruma ile ilgili kuruluşlarda, Türk Standartlar Enstitüsü, Hıfzısıhhat da genetik tanı ve tedavi ile ilgili kuruluşlarda, protez, implant yapan işletmelerde, araçlardaki kişilerin rahatı ile ilgili olarak otomotiv sektöründe çalışma olanağı bulabilirsiniz. Genetik ve Biyomühendisler oldukça geniş bir alanda değişik pozisyonlarda çalışabilmektedir. Örnek olarak yüksek lisans ve doktora yaparak akademik pozisyonlarda, endüstri, klinik tıp ve resmi dairelerde görev alabilmekteler.

Genetik ve Biyomühendislik programının genel amacı biyolojik sistem ve süreçlerden faydalanılarak yeni teknolojilerin geliştirilmesini sağlamaktır.

Genetik ve Biyomühendisi Nasıl Olunur?

  • Lise ya da lise dengi okulların sayısal bölümünden mezun olmaları gerekir.
  • ÖSYM tarafından yapılan YGS sınavına girip bir sonra ki lisans sınavı olan LYS sınavı için yeterli olan puanı almak gerekir.
  • LYS sınavında ise Genetik ve Biyomühendislik Bölümü için yeterli olan MF-3 puanını almak gerekmektedir.
  • ÖSYM tercih bildirim platformunda bu bölümü tercih olarak vermelidirler.

Genetik ve Biyomühendislik Bölümü  için alan dışı tercih veren adayların yerleşebilme olasılıkları düşük bir ihtimaldir. Alan içi tercih veren adaylar daha iyi bir ağırlıklı puan elde etmekte ve yerleştirmelerde alan dışı tercih verenlere göre öncelik kazanmaktadırlar. Bu yüzden kişinin ileri de hangi mesleği yapacağının kararını lise de vermesi ve mesleğine göre alan tercihi yapması oldukça önemlidir. Meslek seçimi yaparken de maddiyata göre değil de sevdiğiniz ve başarılı olabileceğiniz mesleği de seçmek önem arz etmektedir.

Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Eğitim Süreci

Bu bölümü okuyan öğrenciler öncelikle mühendisliğin temel ilkelerini kavrayarak biyolojik olayları ve mekanizmaları mühendislik açısından incelemeyi öğrenecektirler. Fizik, kimya ve matematik derslerine yönelik altyapı oluşturularak hücre biyolojisi, moleküler biyoloji, biyodinamik, biyorobotik, genetik, biyoısı iletimi ve biyomalzemeler gibi konuların esaslarını kavrayacak ve bu konular hakkında bütüncül bir görüşe sahip olmaları sağlanacaktır.

Bunları Biliyor Musun