Geyik Boynuzlarının Yapısı ve Gelecekteki Kullanımı

Londra’daki Queen Mary Üniversitesi’nden (QMUL) mühendisler, geyik boynuzlarının sertliğinin arkasındaki sırrı ve bunun gelecekte kullanım alanlarını araştırdılar.

Araştırmacı ekip, inanılmaz derecede küçük, bir saç telinin kalınlığının hemen hemen binde biri seviyesine inerek, boynuz yapısını incelediler. Ve en gelişmiş bilgisayar modelleme ve röntgen tekniklerini kullanarak işleyiş mekanizmaları tespit edilebildi.

QMUL Mühendislik ve Malzeme Bilimleri Yüksekokulu’ndan Paolino De Falco projeyle ilgili olarak “Boynuzu oluşturan fibriller, birbirleriyle paraleldir. Bu, geyiklerin kavgaları sırasında meydana gelen çarpışmanın etkisiyle oluşan enerjiyi emmelerini sağlıyor.” dedi.

ACS Biomaterials Science & Engineering” dergisinde dün yayınlanan araştırma, yeni bilgiler sunmakta ve kemiğin yapısal modellemesi alanında önceki boşlukları doldurmaktadır. Gelecekte hasara dayanıklı yeni nesil materyallerin yaratılması için ilham kaynağı da olacaktır.

QMUL’in Mühendislik ve Malzeme Bilim Okulu’ndan Ettore Barbieri, “Bir sonraki hedefimiz, fiberleri kademeli biçimde düzenlenmiş ve elastik bir arayüzle birbirine bağlanmış bir 3D baskı modeli oluşturmaktır. Bunun amacı ise, bir prototip katman oluşturup, hasara dayanıklı kompozit malzeme oluşturmak için kullanılabileceğini ispatlamak.” dedi.

Mühendisce