Gezegen 9 Gizemi

Geçtiğimiz günlerde bulunan “Gezegen 9” ile ilgili ortaya atılan teorinin doğruluğunu İsveçli mühendisler onayladılar.

İsveç’te bulunan Lund Üniversitesi’nden mühendisler yaptıkları araştırmayla 9. gezegenin bir dış gezegen olduğunu gösterdiler. Bu keşif ile bir ilk gözlendi. İlk defa kendi galaksimiz içinde bir dış gezegen olduğunu bulduk. Teori şu ki; bundan 4,5 milyar yıl önce galaksimizin yıldızı (güneş) , gezegen 9‘u kendi orijinal yıldızının yörüngesinden çalarak kendi yörüngesine dahil ediyor.

Dış gezegen, bir güneş sisteminin dışındaki gezegen olarak tanımlanıyor. Öyle görünüyor ki bu açıklama artık geçerli olmayacak. Lund Üniversitesi astronomlarına göre, gezegen 9 genç bir güneş tarafından kendi yörüngesine çekildi ve bu zamana kadar tespit edilememesine rağmen bizim güneş sistemimizin bir parçası oldu.

Lund Üniversitesi’nden Alexander Mustill yaptığı açıklamada, “Bu çok ironik bir durum. Daha önce bir çok galakside kendi güneşinden yüzlerce ışık yılı uzakta dış gezegenler bulmuştuk. Fakat hiç bir zaman kendi arka bahçemizde bunun olacağını düşünmemiştik. Artık bu da mümkün.” dedi.

Yıldızlar çoğunlukla yıldız kümelerinde oluşurlar ve oluştuklarında çekim kuvvetleriyle başka yıldızlara ait olan bazı gezegenleri kendi yörüngelerine çekerler. Gezegen 9’un başına gelen de bu olay.

Mühendisce