Gigapiksel Kameralar

Duke Üniversitesi ve Arizona Üniversitesi’ndeki elektrik mühendisleri 98 mini kamerayı birleştirip tek bir cihazda birleştirildi.Şu ana kadar bildiğiniz tüm fotoğraf makinelerini unutturan bir fotoğraf makinesi prototipi ürettiler.

Fotoğraf makinesi, 20/20 ve 120 derecelik bakış açısına sahip insan gözüne kıyasla  5 kat daha iyi bir çözünürlük sağlamakta. Yeni fotoğraf makinesinin çözünürlüğü 50 gigapiksel yani 50.000 megapiksel’den fazla. Normalde piksel demek veri noktaları demek ve ne kadar fazla piksel, o kadar yüksek çözünürlük demek.

Şu anda normal kullanıcılar için bu teknolojiye sahip olmak mümkün değil ancak önümüzdeki 5 yıl içerisinde normal kullanıcılar için de kullanıma uygun hale gelebilecek.

makine deki her bir mikro kamera farklı bir bölgenin fotoğrafını çekebiliyor. Fotoğrafı Çeken kişi ancak fotoğrafı eline aldıktan sonra detayları görebiliyor. İnsan gözünden 5 kat daha iyi bir çözünürlüğe sahip olması sayesinde bir çok ayrıntı fotoğraf da netliğe kavuşuyor.

Brady ; “Yüksek performanslı ve düşük fiyatlı mikro kamera optiklerinin ve bileşenlerinin gelişimiyle gigapiksel kamerayı yapmak temel mücadelemiz halini almıştı”, “Halbuki çok ölçekli değişik lensler kullanılması gerekirken, biz daha az güç tüketen ve daha fonksiyonel devrelerle yüksek çözünürlüklü görüntüleme imkanı bulduk, optikle değil yani” dedi.

Arizona Üniversitesi Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden Asistan Profesör Michael Gehm, mikro kameralardan gelen görüntüyü yazılımlarla geliştirerek görüntü alınabiliyor.

Gehm ;“Geleneksel açıdan daha iyi optiklerle daha fazla cam kullanılırdı. Bu, kompleksliği arttırıyordu. Görüntüleme uzmanları için bu problem değil. Süper bilgisayarlarda aynı problemle karşılaşıyor hatta daha zor problemlerle bile bir noktada komplekslik bitiyor ve fiyat dezavantajı yapıyor.” diyor