Giyilebilir Teknoloji

Giyilebilir elektronik teknoloji, dönemin en ilginç kavramlarından biri haline gelmiş durumda. Bu başlıkta fizyolojimizle uyumlu, hayatımızı kolaylaştıracak, basit ve rahat taşınıp kullanılabilen elektronik sistemler anlatılacaktır.

Giyilebilir elektronik gözlüğe takılan bilgisayar destekli kameralar, cep telefonlarıyla etkileşimli elektronik saatler, çantalara ve ayakkabılara yerleştirilen güneş panelleriyle şarj üreten cihazlar, bu sistemlerdendir.

Temel olarak bu cihazlar üzerinde ki algılayıcılarla veri toplayabiliyor ve bize rahat yada gelişmiş bildirimde de bulunabiliyorlar. Bu cihazların üzerinde tasarlandığı işe nazaran bulunan algılayıcılar değişim gösterse de şu an popüler olan yaşam takip cihazları üzerinde jiroskop, ivme ölçer ve yer çekimi algılayıcısı benzer biçimde sensörler bulunabiliyor.Akıllı telefonlar benzer biçimde giyilebilir cihazlar da çevredeki her türlü durumu sensörlerinin izin verdiği ölçüde takip ediyorlar. Jiroskopla hangi eksende hareket ettiğimizi, ivme ölçer ve yer çekimi sensörüyle ne yöne doğru gittiğimizi, ışık sensörleriyle de nasıl bir ortamda bulunduğumuzu anlamaya çalışabilirler.

Amerika’de bir üniversitede , öğretim elemanları için geliştirilen bir projede, öğretim elemanının taşıdığı kamera ile karşısında bulunan öğrencinin yüzünü bilgisayar sistemine aktarıyor. Böylece öğrencinin adı, ders durumu, kişisel özellikleri gibi fazlaca bilgi, kameranın yanında bulunan mini projeksiyon aygıtı ile öğrencinin göğsüne yansıtılıyor. Konferans ilerledikçe; öğretim elemanı bu bilgiler ışığında öğrenci ile mesajşimini şekillendiriyor.

Sağlık için giyilebilir elektronik giysiler ;

Günümüz teknolojisin de, giyilebilir elektroniğin en çok kullanıldığı alanlardan biri de sağlıktır.

Giyilebilir teknoloji

Kayıp uzuvlar ve robotik uygulamalar için geliştirilen sensörler ve araçlar, yapay organlar gibi birfazlaca cihaz üretilmektedir. Telefonlarla ahenkli elektronik kol saatleri sayesinde nabız, gerilim, harcanan kalori benzer biçimde hasta detayları kayıt altına alınabilmekte ve korku oluşturacak durumlarda uyarı yapabilmektedir.

Silikon malzeme kullanılarak geliştirilen bir iplikle dokunan kumaşlar, giyilebilir elektronik gelişmelerinde, çok önemli bir kilometre taşı olma yolunda ilerlemektedir. Bu iplik kullanılarak üretilen kumaşlar, güneş gücünü kullanarak elektrik enerjisi üretebiliyor. Gelecekte, güneş enerjisini kullanan ve elektronik çipler bulunduran kumaşları üzerimizde taşımamız ihtimaller arasındadır.

Aklımıza lafı edilen çipler ne işe yarayacak diye bir soru gelebilir. örneğin; giydiğiniz bir ceketin bilgisayar veya cep telefonu bulunduğunu düşünebilirsiniz.