Göktürk-1 Uydusu Yörüngesine Fırlatıldı

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) hedef istihbarat için kullanmak üzere geliştirdiği Göktürk-1 uydusu, bugün yörüngesine fırlatıldı.

TSK’nın istihbarat için uydu görüntüsü ihtiyacını karşılayacak olan Göktürk-1 Uydusu, montaj ve entegrasyon faaliyetleri, proje yüklenicisi olan Telespazio (İtalya)-Thales Alenia Space (Fransa) tarafından Fransa’daki Cannes şehrinde yer alan tesislerde yapıldı.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ (TUSAŞ) Akıncı yerleşkesinde yer alan, Türkiye’nin ilk Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test (USET) Merkezinde çevresel testleri yapılan uydu, yörüngesine fırlatılmak üzere Fransız Guyanası’nda bulunan Koruou Fırlatma Merkezine gönderilmişti.

Göktürk-1, 5 Aralık tarihinde Türkiye saatiyle 16.51’de yörüngesine fırlatıldı. Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı ev sahipliğinde TUSAŞ Akıncı tesislerinde düzenlenecek etkinlikte fırlatma canlı olarak izlenebildi.

Diğer bu tür için kullanılan uydular ile aynı bölgeye, yani alçak irtifa dünya yörüngesine yerleşen olan uydu, fırlatmanın ardından 57. dakikada kendisini yörüngesine taşıyacak olan roketten ayrıldı, 59. dakikada güneş panelleri açıldı ve uydudan ilk sinyal, fırlatmanın ardından 68. dakikada alındı. Tüm planların uygun gitmesinin ardından uydudan alınacak ilk fotoğraflar beklenmeye başlandı.

Aşağı yukarı 90 dakikada bir dünya çevresinde bir tur atacak olan Göktürk-1 uydusunun yılda 60 binden fazla görüntü çekmesi öngörülüyor.

Uydunun Türkiye üzerinden her geçişinde dünyanın çeşitli bölgelerinden aldığı fotoğraf ve görüntüleri, “Hava Kuvvetleri Komutanlığı Uydu Yer” İstasyonuna aktaracak.