Goodyear, Küresel MagLev Lastiklerini Tanıttı

Goodyear, gelecekte otonom arabalarda kullanılması amacıyla tasarladığı küresel Eagle-360 lastiklerini tanıttı.

Geleceğin araba lastikleri tamamen küresel olacağa benziyor. İnanılmaz derecede sofistike, doğadan ilham alan, manyetik havaya bir top. Goodyear, geleceğin otonom otomobilleri için tasarladığı bu konsept lastiğin tanıtımını gerçekleştirdi. Eagle-360 ismi verilen yeni lastik tamamen yuvarlak.

Niye bir arabayı dört topun üzerinde sürmeyi tercih edelim ? Goodyear, 3D baskı yöntemiyle üretilen lastiklerin zemin ile daha geniş bir temas yüzeyi oluşturacağını ve daha fazla kontrol sağlanabileceğini belirtti. Fakat kullanımının en büyük nedenlerinden başlıcası, küresel lastiklerin çok yönlü çalışabilmesinden kaynaklanıyor.

Günümüzde lastiklerinizi sağa çeviriyorsunuz ve arabayı bu yönde hareket ettiriyorsunuz. Fakat çok kısıtlı bir park yerine girmeye çalıştığınızda direkt olarak o yönde hareket edemezsiniz. Sağa veya sola gitmek için ileri veya geri gitmek zorundasınız. Bu lastikler geleceğin araçlarında sağ, sol, ileri ,geri hepsinde 90 derecelik açılarla hareket edebilmenizi sağlayacak.

O halde, küresel lastiklerin çekiciliği oldukça açıktır. Sadece Goodyear’ın şaşırtıcı videosunu seyredin ve konsept küresel lastikleriyle otomobilin yönünü değiştirmeden bir otobüsü geçecek veya kontrole tekrar kavuşmak için bir kerede dört farklı yönde lastikleri hareket ettirerek bir patinajdan kurtaracak olan konsept otomobilini görün. Otomobil mühendisleri onlarca yıldır bu teknolojiyi kullanabilmeyi hayal ediyorlardı. Sorun şu ki, bu hareket aralığını sınırlamadan arabaya kusursuz bir şekilde küre lastikleri nasıl bağlarsınız?

Goodyear Eagle-360, aracı manyetik alanla lastikler üzerine asmak için manyetik leviteyi (MagLev) kullanıyor. MagLev (Magnetiv Levitation), günümüzde bazı hızlı trenlerde kullanılan teknolojidir. Goodyear’ın küre lastik rüyasını, en azından çok kapsamlı bir konsepte getirmesinin tek nedeni MagLev değil. Bu lastikler günümüzün lastiklerinden çok daha fazla şey yapabilir, ancak bunu yapabilmek için insan kullanımının yapabileceğinden daha fazla kontrol gerekiyor. Dört tekerlek temelde aynı yönde giderse, bir kişi bir direksiyon simidi ile kontrol edebilir. Herhangi bir yönde gidebildikleri zaman, bunu idare edebilecek bir bilgisayar gerekir. Bu teknolojiyle arabalardaki direksiyonlar daha farklı bir şekle evrilecekler veya otonom otomobiller ile tamamen bilgisayar kullanımı altında seyahat edeceğiz. Tabi ki ikinci şık daha ihtimal dahilinde çünkü böylesine sert manevralar yapabilecek bir otomobili insan reflekslerine emanet etmek pek mantıklı gelmiyor.

Mühendisce