Google 2017 Yılında Karbon Salımını Dengeleyecek

Google ve diğer dev şirketlerin yenilenebilir enerji ile ilgili geliştirdikleri projeler ve beklentileri gelecek adına umut verdi.

Yakın zamanda yapılan açıklamayla Google, gelecek yıldan itibaren yaptığı karbon salımını karşılayacak seviyede yenilenebilir enerjiden ihtiyacını karşılayacağını açıkladı. Google, teknik altyapı kıdemli başkan yardımcısı olan Urs Holzle’ye göre, bu amaca yönelik olarak 2010 yılında adımlar atmaya başladı. Şirketin ilk adımı Iowa rüzgar çiftliğinden 114 megawatt enerji alımıydı.

Google’ın veri merkezlerinin ve ofislerinin geniş alanı nedeniyle, şirket güneş ve rüzgar çiftliklerini altyapılarına doğrudan bağlayamıyor. Bununla birlikte, şirket her yıl 5.7 terawatt saatlik güç taleplerini dengelemek için projelere art arda başlıyor. Şirketin gelecek hedefi 2,6 gigawatt rüzgar ve güneş enerjisine ulaşmak olarak belirlendi.

Bazen Google, yenilenebilir kaynaklardan yaratılmayan enerjiyi kullanmaya başvurmalıdır. Ayrıca, şirket fosil yakıtların herhangi bir kullanımını telafi etmek için yenilenebilir kaynaklardan aşırı alım yapmak istiyor. Son yıllarda rüzgar ve güneş maliyetleri önemli ölçüde azalırken, yenilenebilir enerji Google’ın en uygun maliyetli seçeneği haline geldi.

Holzle, “Elektrik maliyetleri, veri merkezlerimizdeki işletme giderlerimizin en büyük unsurlarından biridir ve yenilenebilir enerjinin uzun vadeli, istikrarlı maliyetine sahip olmak enerji fiyatlarındaki dalgalanmalara karşı koruma sağlar” dedi.

Google‘ın yenilenebilir kaynaklara yaptığı yatırımlar, küresel olarak 3.5 milyar dolarlık altyapıya sahip. Bunun 2.3 milyar doları ABD merkezli şirketlerde bulunuyor.

Bu klasmanda Google yalnız bulunmuyor. Amerika Birleşik Devletleri , Avrupa ve Meksika’da bulunan büyük şirketlerin yenilenebilir enerji alımlarını ve türlerini aşağıdaki tablodan bulabilirsiniz.

 

Apple, global faaliyetlerinin yüzde 93’ünün yenilenebilir enerji ile güçlendirildiğini belirtti. Şirket, 2020 yılına kadar 4 gigawat’a kadar temiz enerjiye ulaşmak istiyor. Apple, gelişmeler sayesinde tesislerinin emisyonlarını karbon ayak izinin yüzde 1’ine indirdi. Şirket ayrıca, kurumsal geri dönüşüm uygulamalarını ayarlamak ve daha çevreci nakliye stratejileri oluşturmak üzere çalışmalarını sürdürüyor.

Ve elbette, sosyal medya devi Facebook, enerji oyununu hızlandırdı. Şirket, 2018 yılına kadar enerji yapılarının en az yarısını temiz ve yenilenebilir enerji yapmayı istiyor. Google’ın planına benzer şekilde Facebook, yenilenebilir kaynaklarını da küresel olarak toplar. Hedef Apple’ın ve Google’ın duyurularından daha az etkileyici görünse de, kesinlikle daha az önemli değil.

Mühendisce