Google Akıllı Ev Asistanı

Amazon ve Apple’ın ardından Google da akıllı ev cihazları alanına giriyor. Daha fazla yapay zeka , daha fazla gelecek olarak sundukları teknoloji “Google Home” bu yılın sonuna doğru pazardaki yerini alacak.

Geçen hafta, Google “Amazon Echo” ya rakip olacak üstün yapay zekaya sahip sanal ev asistanı adını verdikleri cihazını tanıtımını gerçekleştirdi.

Google Home ismiyle oluşturulan proje Türkçe olarak “Google Ev” anlamına geliyor. Google yıllık geliştiriciler konferansında söz alan Ürün Yönetimi Başkan Vekili Mario Queiroz, “Google Home, şişman bir vazo büyüklüğünde olacak ve bu yılın sonundan piyasaya giriş yapacak ve akıllı ev marketini alt üst edecek.” dedi.

Daha önce üretilen tüm ev cihazları Google CEO’su Sundar Pichai’nin tanıtımını yaptığı Google Sanal Asistan yazılımı ile tek bir alette toplanacak.

Bu yeniliğin bize sundukları ise şunlar; öğrenebilen makineler, internet üzerinden arama, ses tanıma, sorularınıza sesli cevap verme, görev ayarlayabilme veya makineleri doğal sesinizle yönetebilme.

Google Home piyasaya çıktığında rakibi ses ile kontrol sağlayan Amazon Echo olacak. Tabi 2 yıl önce çıkmış olması Amazon Echo’yu biraz daha öne çıkarsa da Google Home da olacağı söylenen özellikler ibreyi Google’a doğru çeviriyor.

Echo modelleri Alexa Sanal Asistan yazılımını bulundurmakta. Ve bu yazılım çim biçme makinelerinden tutunda tavan vantilatörüne kadar her şeyi ses ile kontrol edebilmeyi sağlıyor.

Amazon akıllı cihazları o kadar önemsiyor ki sitelerinde Alexa ile çalışabilen akıllı cihazlara destek sağlıyor. Bu sayede herkese açık bir geliştirici ağı ile bu makineleri geliştirenlere yazılımı desteği sağlıyor. Amazon hatta bu işi ileriye taşıyarak, kendi teknolojileri ile uyumlu çalışabilecek cihazlar üretebilecek yeni girişimcileri çekmek için 100 milyon Dolarlık Alexa Fonu kurdu.

Apple ise halen geliştiricileri kendi yazılımı olan “Siri Sanal Asistan” a çekebilmek için bolca iş ilişkisi kurmakla meşgul durumda. Fakat Apple’ın cihazlarının geliştiriciler açısından pek cazip gelmediğini söylemek gerekir. Bu durumda kazanan Amazon olabilir.

Google Home Tanıtım Videosu:

Mühendisce